Allentonský hroch

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Allentonský hroch (po anglicky Allenton Hippo alebo Allenton Hippopotamus) je označenie pre neúplnú kostru hrocha obojživelného (Hippopotamus amphibius) nájdenú v roku 1895 v Allentone, ktorý je dnes súčasťou mesta Derby v grófstve Derbyshire. Kostra, ktorá má dĺžku približne tri metre, je v súčasnosti vystavená v Derbyjskom múzeu a umeleckej galérii. Neďaleko miesta kde bola nájdená je na pamiatku udalosti umiestnená socha.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Dnešné predmestie Derby pomenované Allenton bolo kedysi samostatnou dedinkou, ktorá bola od mesta nálezu vzdialená päť kilometrov. V marci 1895 začali v Crown Inn kopať novú studňu a kopáči narazili najprv na silný zápach a potom na veľké a neobvyklé kostrové pozostatky.

Niekoľko osobností sa uznieslo zaplatiť ďalšie skúmanie týchto kostí prezentáciou výsledkov nálezu pre verejnosť. Diera bola ďalej rozširovaná, až mala plochu štyri a pol štvorcového metra. Jej hĺbka nebola zrejmá, pretože voda vystúpila až do výšky 1,8 metra od povrchu a až po jej odčerpaní mohli práce pokračovať.

Spodná čeľusť Allentonského hrocha

H. H. Bemrose a R. M. Deeley podrobne zdokumentovali priebeh prác. Podľa dohody uzatvorenej so sponzormi boli po vykopaní kosti odovzdané do Derbyjského múzea, ktoré bolo v prevádzke už šestnásť rokov.

Postupne sa podarilo nájsť 127 kostí, z ktorých prevažná väčšina pochádzala z hrošieho tela, ale niekoľko kostí bolo pozostatkom slona a nosorožca. Arnold Bemrose z nálezu týchto kostí vyvodil, že ide o podporný dôkaz pre teóriu, že Veľká Británia bola kedysi prepojená s pevninskou Európou, čo bolo zrejme to najjednoduchšie vysvetlenie pre otázku, ako je možné, že možno také kosti nájsť v Anglicku.

Allentonský hroch, rovnako ako zvyšné zvieracie vykopávky z Boultonského vresoviska, pochádza z rovnakej vrstvy známej ako Allenton Terrace. Ide o ložisko riečneho štrku vo výške približne 6 metrov (20 stôp) nad súčasnou hladinou rieky Derwent. K ich uloženiu došlo podľa merania zhruba pred 120 000 rokov v takzvanej eemskej dobe medziľadovej. Z prítomnosti hrošej kostry možno usudzovať, že vtedajšia klíma v regióne bolo výrazne teplejšia než dnešná. V zime tu určite nedochádzalo k dlhým obdobiam mrazov a priemerná letná teplota prekračovala hodnotu osemnásť stupňov Celzia.

Neskorší vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

V júli 1973 našli v lokalite ďalšie nálezy – robotníci našli nové úlomky kostí počas zemných prác v blízkosti Boultonského vresoviska. Pri výkope pre kanalizáciu boli nájdené časti kostry medveďa, jeleňa, býka aj ďalšie kosti hrocha, slona a nosorožca. Išlo vždy len o pár kostí – najvýraznejším prvkom bola zrejme časť chrupu nosorožca, najväčšia nájdená v Británii. Niektoré z týchto kostí sú rovnako ako Allentonský hroch k videniu v Derbyjskom múzeu a galérii.

V roku 2006 bol objednaný Michael Dan Archer, aby vytvoril pre predmestie Allenton nejakú sochu. Z diskusií v komunite vyplynulo želanie, aby socha odrážala niečo z histórie lokality. Archerov výtvor je tak nakoniec tvorený z trikrát prerušeného kruhového bloku z čiernej žuly, ktorý má výšku ideálnu na posedenie. Na hornej ploche sú však vystavené napodobeniny nájdených hroších kostí odliate zo železa. S výnimkou dolnej čeľuste, ktorá bola vytvorená z ílovej formy, boli odliatky vyrobené pomocou moderných technológií použitím 3D modelu. Za týmto účelom múzeum kosti zapožičalo do Loughborough University, kde boli pomocou laseru vyrobené v pamäti počítača presné 3D modely. Až z týchto modelov boli potom vyrobené Archerom určené železné odliatky.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Allentonský hroch na českej Wikipédii.