Amazing Grace

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pieseň Amazing Grace v melódii New Britain

Amazing Grace je kresťanská pieseň, ktorej text napísal anglikánsky kňaz a bývalý kapitán otrokárskej lodi John Newton a publikoval ju v roku 1779. Pôvodný názov piesne bol „Faith's Review and Expectation“.

Melódia, podľa ktorej sa pieseň najčastejšie spieva, sa volá New Britain, čo je ária neznámeho autora pôvodom pravdepodobne z Írska.

História[upraviť | upraviť kód]

Newton napísal slová z vlastnej skúsenosti. Vyrastal bez akéhokoľvek náboženského presvedčenia, ale jeho životná cesta bola tvorená rôznymi zvratmi a náhodami, ktoré často dal do pohybu svojou vlastnou spupnou neposlušnosťou. Bol prinútený vstúpiť do Královského námornictva a nakoniec sa podieľal na obchode s otrokmi. V marci 1748 ho v noci na lodi "Greyhound" zastihla silná búrka a skoro loď potopila. Newton sa bál tak veľmi, až volal k Bohu o milosť. Tento okamih znamenal začiatok jeho duchovného obrátenia.

Roku 1756, kedy býval a pracoval v Liverpoole, sa začal sám učiť latinčinu, gréčtinu a teológiu. On a jeho žena Polly, ktorú si vzal roku 1750, sa ponorili do cirkevného spoločenstva a Newtonova vášeň bola tak pôsobivá, až mu priatelia navrhli, aby sa stal anglikánskym kňazom. Bol však odmietnutý biskupom z Yorku, kvôli tomu, že nemá vysokoškolské vzdelanie. Pravdepodobnejším dôvodom bolo jeho tiahnutie k evanjelizácii a jeho styky s metodistami. Newton pokračoval vo svojom zapálení a potom, čo bol povzbudený svojim priateľom, napísal o svojch skúsenostiach z obchodu s otrokmi a o svojom obrátení. Gróf z Dartmouthu, ohromený jeho príbehom, podporoval Newtona k vysväteniu.

Roku 1764 bol vysvätený na kňaza a stal sa vikárom v Olney v grófstve Buckinghamshire v Anglicku, kde začal písať piesne s básnikom Williamom Cowperom. Amazing Grace bola pôvodne napísaná pre ilustráciu kázania na Nový rok 1773. Nie je známe, či existuje nejaká pôvodná melódia sprevádzajúca tieto verše. Roku 1779 vyšla anonymne zbierka básní Newtona a Cowpera pod názvom Olney Hymns (Hymny z Olney), medzi 280 Newtonovými textami vyšla aj báseň Faith's Review and Expectation neskôr známa len ako Amazing Grace.

Text piesne[upraviť | upraviť kód]

Amazing grace! (how sweet the sound)
That sav'd a wretch like me!
I once was lost, but now am found,
Was blind, but now I see.

'Twas grace that taught my heart to fear,
And grace my fears reliev'd;
How precious did that grace appear
The hour I first believ'd!

Thro' many dangers, toils, and snares,
I have already come;
'Tis grace hath brought me safe thus far,
And grace will lead me home.

The Lord has promis'd good to me,
His word my hope secures;
He will my shield and portion be
As long as life endures.

Yes, when this flesh and heart shall fail,
And mortal life shall cease;
I shall possess, within the veil,
A life of joy and peace.

The earth shall soon dissolve like snow,
The sun forbear to shine;
But God, who call'd me here below,
Will be forever mine.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Amazing Grace na esperantskej Wikipédii.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Amazing Grace na anglickej Wikipédii.