Preskočiť na obsah

Americké psycho

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Americké psycho
Originálny názov American Psycho
Dĺžka 101 minút
Štát USA
Rok 2000
Dátum uvedenia 14. apríl 2000
Filmový štáb
Réžia Mary Harron
Scenár Mary Harron
Guinevere Turner
Námet Bret Easton Ellis
Produkcia Christian Solomon
Chris Hanley
Edward R. Pressman
Hudba John Cale
Kamera Andrzej Sekula
Strih Andrew Marcus
Herecké obsadenie
Postupnosť
Nasledujúci Americké psycho 2
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Americké psycho je film Mary Harronovej z roku 2000. Ide o filmovú adaptáciu kontroverzného románu Americké psycho Breta Easton Ellisa. Vo filme hrajú známi herci ako napr. Christian Bale postavu Patricka Batemana, Jared Leto, Josh Lucas, Justin Theroux, Bill Sage, Chloë Sevigny, Reese Witherspoonová, Willem Dafoe a Samantha Mathis. Jeho premiéra prebehla na Sundance Film Festival 14. apríla 2000.

Adaptácia románu[upraviť | upraviť zdroj]

Mary Harronová, ktorá predtým režírovala film I Shot Andy Warhol (založenom na príbehu Valerie Solanasovej), režírovala Psycho a podieľala sa na scenári spolu s Guinevere Turnerovú. Tento scenár bol vybraný z ďalších troch, medzi ktoré patril aj scenár Ellisa. Turnerovej scenár sa líši od románu len v Batemanovej mesačnej chôdzi predtým než zabije Paula Allena. V románe sú najobľúbenejší interpreti Patricka Batemana Genesis, Huey Lewis & the News a Whitney Houstonová. Prakticky každá scéna vo filme je prevzatá z románu. Jednou zo zmien boli mená postáv, ktoré boli pre film pozmenené; meno Paul Owen sa zmenilo na Paul Allen a Tim Price sa zmenil na Tim Bryce. V interview Mary Harronová poprela, že by mala obavy, keď zistila že Paul Allen je známa postava v počítačovom biznise a vyhlásila, že tým nemyslela nič zlého proti nemu.

Mnoho ľudí z filmového priemyslu vyhlásilo, že tento román je „nefilmovatelný“ kvôli znázorneniu násilia a sexuálnemu obsahu. Počas prípravy filmu, bolo oslovených mnoho hercov, režisérov a členov štábov pre účasť na filmovej adaptácii. Pôvodne boli do filmu vybraní Harronová a Bale, ale Leonardo DiCaprio prejavil záujem o hlavnú rolu. Produkčná spoločnosť Lions Gate Entertainment vydala vyhlásenie, že DiCaprio bude hviezda filmu. Po tomto vyhlásení Harronová odišla z projektu a Oliver Stone následne prejavil záujem režírovať film. Keď DiCaprio a Stone odišli z projektu, Harronová a Bale sa vrátili do späť.

Christian Bale niekoľko mesiacov na sebe pracoval, a tri hodiny denne strávil s trénerom v posilňovni, a potom pracoval na svojej psychickej stránke, aby sa stal narcistickým Batemanom.

Zápletka[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1987 sa život bohatého newyorského investičného bankára Patricka Batemana točí okolo stolovania v módnych reštauráciách a udržiavania vzhľadu pre jeho snúbenicu Evelyn a okruh jeho bohatých a povrchných spolupracovníkov, z ktorých väčšinu nenávidí. Bateman opisuje materiálne výdobytky svojho životného štýlu vrátane ranného cvičenia, skrášľovacej rutiny, značkového šatníka a drahého nábytku. Rozoberá aj svoju hudobnú zbierku, pričom napodobňuje frázy, ktoré videl v hudobných recenziách. Pod svojou spoločenskou pokrývkou trpí a chce svoje utrpenie spôsobiť iným.

Na obchodnom stretnutí sa Bateman a jeho spoločníci chvália svojimi vizitkami v rámci prejavu povrchnej márnivosti. Rozzúrený nadradenosťou vizitky svojho spolupracovníka Paula Allena Bateman zavraždí bezdomovca a jeho psa. Na vianočnom večierku si Bateman naplánuje večeru s Allenom, ktorý si Batemana pomýli s iným spolupracovníkom. Bateman Allenovi zazlieva jeho bohatší životný štýl a jeho schopnosť získať rezerváciu do Dorsie, vysoko exkluzívnej reštaurácie, do ktorej sa Bateman nemôže dostať. Bateman zmanipuluje Allena, aby sa opil, a vyláka ho do svojho bytu. Počas hrania skladby "Hip to Be Square" Bateman poučuje Allena o umeleckých hodnotách piesne a potom ho zavraždí zrkadlovo leštenou sekerou. Po likvidácii tela sa Bateman vláme do Allenovho bytu, kde na Allenovom záznamníku nechá falošný odkaz, že Allen odišiel na služobnú cestu do Londýna. Batemana neskôr o zmiznutí vypočúva súkromný detektív Donald Kimball.

Bateman vezme do svojho bytu dve prostitútky, ktoré pomenuje "Christie" a "Sabrina", a vyloží im svoje názory na skupinu Genesis. Po ich sexe Bateman vytiahne nástroje, ktoré používa na telesné ubližovanie. Neskôr odchádzajú z jeho bytu zbití a zakrvavení.

Batemanov kolega Luis Carruthers odhalí novú vizitku, ktorá Batemanovi pripomína Allenovu vizitku. Bateman sa pokúsi Luisa uškrtiť na toaletách drahej reštaurácie, ale Luis si tento pokus pomýli so sexuálnym návrhom a vyzná Batemanovi lásku, ktorý v panike utečie. Po vražde modelky pozve Bateman svoju sekretárku Jean na večeru a navrhne jej, aby sa s ním stretla v jeho byte na drinku. Keď Jean príde, Bateman jej počas rozhovoru, o ktorom nevie, priloží k hlave pištoľ na klince. Keď mu na záznamník príde správa od Evelyn, požiada Jean, aby odišla.

Kimball sa stretne s Batemanom na obede a povie mu, že v prípade Allenovho zmiznutia nie je podozrivý. Detektív Kimball opäť vypočúva Batemana, a hoci Kimball prechováva voči Batemanovi vlastné pochybnosti, prezradí, že Batemanov kolega tvrdí, že v Londýne zahliadol Paula Allena, čím spochybní celé vyšetrovanie. Batemanovi sa spočiatku uľaví, ale je znepokojený a začne pochybovať sám o sebe.

Bateman sa vráti na miesto, kde sa stretol s Christie, a požiada ju, aby išla s ním. Spočiatku váhajú, či sa k nemu má opäť pridať, pretože jej predchádzajúce zranenia ju priviedli na pohotovosť a možno si vyžiadajú operáciu. Nakoniec sa nechá presvedčiť, aby sa k Batemanovi pridala, keď jej ponúkne veľkú sumu peňazí a sľúbi, že sa bude správať krajšie. Bateman ju privedie do Allenovho bytu, kde pred sexom s ňou a Christie nadroguje svoju známu Elizabeth. Po tom, čo Bateman počas aktu Elizabeth zabije, Christie uteká a pri hľadaní východu objaví viacero ženských tiel. Nahý Bateman ju prenasleduje a pri úteku po schodisku na ňu hodí motorovú pílu, čím ju zabije.

Bateman zruší svoje zasnúbenie s Evelyn. V tú noc, keď používa bankomat, vidí mačku a bankomat zobrazí text "nakŕm ma túlavou mačkou". Keď sa chystá mačku zastreliť, žena ho konfrontuje, a tak ju zastrelí. Nasleduje policajná naháňačka, ale Bateman zastrelí a zabije policajtov a vyhodí do vzduchu policajné auto. Na úteku do svojej kancelárie Bateman vstúpi do nesprávnej budovy, kde ho privítajú ako "pána Smitha", a potom zavraždí ochrankára a vrátnika. V kancelárii, o ktorej sa domnieva, že je jeho, si na Batemana posvieti policajný vrtuľník. Ten sa ukryje a zavolá svojmu právnikovi Haroldu Carnesovi a horúčkovito zanechá priznanie, v ktorom uvádza, že zabil 20 alebo 40 ľudí.

Nasledujúce ráno Bateman navštívi Allenov byt, aby upratal Allenove pozostatky, ale ten je prázdny a na predaj. Predstiera, že je potenciálny kupec, ale realitný maklér Batemana oklame a prezradí mu, že tam nie je, aby byt kúpil. Potom mu záhadne povie, že byt nepatrí Paulovi Allenovi, a potom mu prikáže odísť.

Detektív Kimball sa s Batemanom stretáva tretíkrát. Hoci sa Bateman bojí, že ho odhalia, Kimball ho ubezpečí, že Allena v Londýne videlo niekoľko svedkov, a Kimball Batemanovi povie, že Allen pravdepodobne len na pár týždňov odišiel z mesta na dovolenku. Zatiaľ čo Bateman sa ide stretnúť s kolegami na obed, zdesená Jean nájde v Batemanovom kancelárskom denníku podrobné nákresy vraždy a zmrzačenia.

Bateman uvidí Carnesa v reštaurácii a spomenie si na telefonický odkaz, ktorý mu nechal večer predtým. Carnes si Batemana pomýli s iným kolegom a telefonické priznanie považuje za žart. Bateman zúfalo objasní, kto je, a opäť sa prizná k vraždám, ale Carnes mu to vyčíta ako nemožné, keďže nedávno večeral s Allenom v Londýne. Zmätený a vyčerpaný Bateman sa vracia k priateľom, kde krátko uvažujú o tom, či je Ronald Reagan neškodný starec alebo skrytý psychopat, a potom opäť diskutujú o rezervácii večere. Ponechaný s možnosťou, že sa na jeho zločiny nikdy nepríde, alebo že boli všetky vymyslené, Bateman vo voiceoverovom rozprávaní odhalí svoje uvedomenie, že unikne trestu, po ktorom tajne túži, a že nedošlo k žiadnej katarzii: "Toto priznanie nič neznamenalo."

Uvažovanie herci a štáb[upraviť | upraviť zdroj]

  • Johnny Depp bol prizvaný do projektu, prvýkrát so Stuartom Gordonom a potom Davidom Cronenbergom.
  • Brad Pitt bol prizvaný k účasti, s Davidom Cronenbergom ako režisérom a Ellisom ako scenáristom.
  • Edward Norton bol plánovaný na rolu Batemana, ale odmietol to.
  • Leonardo DiCaprio ako Patrick Bateman, James Woods ako Donald Kimball a Cameron Diaz ako Evelyn Williams v réžii Olivera Stonea a scenárom Matthewa Markwaldera. DiCaprio žiadal honorár 20 miliónov dolárov za film. S tým nesúhlasila režisérka Mary Harronová a kvôli tomu odstúpila od zmluvy a stále presadzovala do role Christiana Balea. Keď Gloria Steinemová presvedčila DiCapria, aby nehral vo filme, na základe toho, že v tej dobe bol po úspechu Titaniku idolom mnohých mladých teenagerov, tak sa Harronová a Bale vrátili (Steinemovej účasť na filme je tiež zaujímavá, požadovala aby hrala nevlastnú matku Patricka Bateman).

Soundtrack[upraviť | upraviť zdroj]

Originálnu hudbu k filmu zložil waleský hudobník John Cale, ďalej sú tu zastúpení umelci ako David Bowie, The Cure a New Order. Pieseň skupiny Huey Lewis & the News „Hip to be Square“, ktorá sa vo filme tiež objavila, na oficiálnom soundtracku z právnych dôvodov nie je.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Americké psycho na českej Wikipédii.