Preskočiť na obsah

Amy Winehouse

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Amy Winehouse
Amy počas vystúpenia na Glastonbury, 2007
Amy počas vystúpenia na Glastonbury, 2007
Základné informácie
Popis umelca britská speváčka
Rodné meno Amy Jade Winehouse
Narodenie 14. september 1983
Anglicko Londýn, Anglicko
Úmrtie 23. júl 2011 (27 rokov)
Londýn, Anglicko
Žáner Soul, R&B, džez, funk, doo-wop, swing
Hrá na nástrojoch spev, gitara
Typ hlasu Contralto.[1]
Vydavateľstvá Island, Lioness Records, Universal Republic (U.S.)
Webstránka AmyWinehouse.com

Amy Jade Winehouse (* 14. september 1983, Londýn, Anglicko – † 23. júl 2011, Londýn, Anglicko) bola anglická jazzová, soulová a R&B speváčka a textárka, známa svojím hlbokým a výrazným hlasom (kontraaltom).[2][3]

Amy Winehouse bola v mladosti členkou National Youth Jazz Orchestra (NYJO). V roku 2002, keď mala 19 rokov, podpísala zmluvu s manažmentom 19 Entertaiment vedeným britským podnikateľom, umeleckým manažérom a filmovým a televíznym producentom Simonom Fullerom. Nahrala niekoľko piesní, po ktorých uzavrela vydavateľskú zmluvu s firmou EMI. Prostredníctvom týchto vydavateľstiev vytvorila pracovný vzťah aj s producentom Salaamom Remim. Jej debutový album Frank, ktorý vyšiel v roku 2003 sa stal veľmi populárnym. Mnohé skladby tohto albumu boli ovplyvnené džezom a okrem dvoch coververzií sa na nich autorsky podieľala aj Amy Winehouse. Album Frank bol vo Veľkej Británii aj mimo nej v hodnoteniach kritík a aj komerčne veľmi úspešný, pomohol mu aj jeho pilotný singel „Stronger than Me“, a bol nominovaný na britskú cenu Mercury Prize.[4] Pieseň „Stronger Than Me“ jej od Britskej akadémie skladateľov, skladateľov a autorov priniesla cenu Ivora Novella za najlepšiu súčasnú pieseň.

Svoj nasledujúci album Back to Black Amy Winehouse vydala v roku 2006. Album sa stal obrovským medzinárodným úspechom a jedným z najpredávanejších albumov všetkých čias, ako aj jedným z najpredávanejších albumov v histórii Spojeného kráľovstva.[5] Na Brit Awards 2007 bola nominovaná na britský album roka a Amy Winehouse získala cenu pre britskú sólovú umelkyňu. Pieseň „Rehab“ jej vyniesla druhú cenu Ivora Novella. Na 50. odovzdávaní cien Grammy v roku 2008 získala Winehouse päť cien, čím vyrovnala vtedajší rekord v počte víťazstiev umelkyne za jeden večer a stala sa prvou Britkou, ktorá vyhrala päť cien Grammy. Patrili medzi ne tri ceny Grammy General Field „Big Four“: Najlepší nový umelec, nahrávka roka a skladba roka (pre „Rehab“), ako aj najlepší popový vokálny album.

Amy Winehouse celý život zápasila so zneužívaním návykových látok, duševnými chorobami a závislosťou. Zomrela 23. júla 2011 vo veku 27 rokov na otravu alkoholom vo svojom dome na Camden Square v Londýne. Pre jej vek v čase úmrtia ju v médiách zaradili ako jednu z členov tzv. Klubu 27.[6][7] Jej brat verí, že dôležitým faktorom ktorý sa významne pričinil k jej úmrtiu bola bulímia. Nakrátko po jej smrti sa album Back to Black v 21. storočí najpredávanejším albumom Spojeného kráľovstva.[8] Televízny kanál VH1 ju v jednej zo sérií programu The Greatest zaradil Amy Winehouse na 26. miesto v zozname Stovky najlepších žien v hudbe. Život a kariéra Amy Winehouse boli zdramatizované v životopisnom filme z roku 2024 Back to Black, ktorý režírovala britská režisérka a herečka, Sam Taylor-Johnsonová.

Amy sa narodila v Londýne v židovskej rodine, kde sa počúval hlavne jazz. Jej otec Mitchell Winehouse bol taxikár a matka pracovala v lekárni.

Zhruba v desiatich rokoch začala pôsobiť v amatérskej rapovej skupine Sweet'n'Sour.

Hudobne ju ovplyvnilo mnoho osobností rôznych žánrov, napríklad Carole King, Prince alebo Madonna. V 16 rokoch začala spievať profesionálne a podpísala prvú zmluvu s vydavateľstvom.

2003 – 2004: Frank

[upraviť | upraviť zdroj]

Amyin debutový album vyšiel v roku 2003. Všetky texty na albume si napísala sama a hudba bola ovplyvnená hlavne jazzom. Kritika na album bola veľmi pozitívna, Amy sa mohla tešiť hlavne porovnaniu s Macy Gray.

Na rebríčkoch v Británii sa albumu darilo, pohyboval sa na najvyšších priečkach. To vynieslo albumu i niekoľko nominácií na Brit Awards, kde vyhrala v kategórii Najlepšia pieseň za song "Stronger than Me".

Neskôr sa priznala, že si stojí iba za 80% albumu, pretože sa jej do nahrávania veľa miešal label a to sa jej nepáčilo, ale že je zároveň na svoj album pyšná, aj keby niektoré veci urobila na ňom úplne inak.

Album Back to Black vyšiel v roku 2006 a debutoval na siedmom mieste. Neskôr sa ale prepracoval až na najvyššie umiestenie v britskom rebríčku. Hlavnú zásluhu na tom mala pieseň "Rehab", kde s úprimnosťou popisuje svoju náklonnosť k alkoholu, za ktorú ju chcel manažér poslať do protialkoholickej liečebne, ona sa ale vzoprela a celý manažérsky tím vyhodila a začala pracovať s novými ľudmi. Album Back to Black sa dostal tiež na americký trh, kde sa mu veľmi darilo. Najvyššie sa dostal na 6. miesto.

18. mája 2007 sa Amy vydala za svojho priateľa v Miami na Floride.

V júni 2007 bola jednou z hlavných hviezd na festivale Glastonbury.

Osobný život

[upraviť | upraviť zdroj]

Amy bola už od útleho veku veľmi problémová, ako v škole tak aj doma. Niekoľkokrát musela prestupovať z jednej školy do druhej. Učitelia ju nemali radi kvôli jej rebelskej povahe.

V puberte prišli problémy spojené s rozvodom rodičov, ktorý niesla veľmi ťažko. V tomto období sa u nej prejavili príznaky depresií. S rodičmi, avšak najmä s otcom mala dobrý vzťah - na otcovu počesť mala aj tetovanie.

18. mája 2007 sa v Miami na Floride Amy vydala za Blakea Fielder-Civilema. Už v roku 2007 sa objavili špekulácie že spolu so svojim manželom užívajú tvrdé drogy. V októbri roku 2007 boli zatknutí za držanie marihuany.

V sobotu 23. júla 2011 bola nájdená mŕtva svojim bodyguardom vo svojom dome v Londýne. Príčina smrti bola objasňovaná niekoľko mesiacov a zverejnená až 3 mesiace po jej smrti. Koroner určil že príčinou smrti bola otrava alkoholom. Obsah alkoholu v jej krvi bol stanovený na 416 mg na deciliter čo sa rovná 4,16 promile. Amy sa tak stala súčasťou Klubu 27.

Diskografia

[upraviť | upraviť zdroj]
Štúdiové albumy
Koncertné albumy
Kompilácie
Single
  • 2003 – „Stronger than Me“
  • 2004 – „Take the Box“
  • 2004 – „In My Bed / You Sent Me Flying“
  • 2004 – „Pumps / Help Yourself“
  • 2006 – „Rehab
  • 2007 – „You Know I’m No Good
  • 2007 – „Back to Black
  • 2007 – „Tears Dry on Their Own
  • 2007 – „Love Is a Losing Game“
  • 2011 – „Body and Soul“ (duet s Tonym Bennetom)
  • 2011 – „Our Day Will Come“

Dokumentárny film

[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2015 mal na filmovom festivale v Cannes premieru dokumentárny životopisný film Amy režiséra Asifa Kapadii.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Amy Winehouse na anglickej Wikipédii.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. "Amy Winehouse." Archivované 2009-04-22 na Wayback Machine The Observer. 2007.
  2. STURGES, Fiona. Amy Winehouse: Singer who won the hearts of millions but was unable to overcome her dependency on drink and drugs. The Independent, 25 July 2011. Dostupné online [cit. 2024-08-01].
  3. SULLIVAN, Caroline. Amy Winehouse obituary. The Guardian, 24 July 2011. Dostupné online [cit. 2024-08-03].
  4. Frank by Amy Winehouse Reviews and Tracks [online]. . Dostupné online.
  5. COPSEY, Rob. The UK's biggest studio albums of all time [online]. Official Charts Company, 13 October 2018. Dostupné online. Archivované 2019-01-07 z originálu.
  6. Amy Winehouse, Jimi Hendrix, Kurt Cobain and the 27 Club. The Washington Post, 23 July 2011. Dostupné online [cit. 2022-05-03].
  7. Amy Winehouse found dead aged 27 in London home. The Guardian, 23 July 2011. Dostupné online [cit. 2024-07-29].
  8. Amy Winehouse's Back to Black sets chart record [online]. 25 August 2011, [cit. 2024-07-29]. Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]