Anamur

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hrad Mamure

Anamur je mesto v južnom Turecku. Je taktiež najjužnejším bodom pevninského Turecka, ktorý susedí s Iránom. Hranice na juhu však v meste Anamur tvorí Stredozemné more. Je výnimočné svojou polohou, ktorá ako najteplejšiemu miestu v Turecku dovoľuje naplno rozvíjať pestovanie tropického ovocia a jeho vývoz. Anamur rekordérom vo vývoze a pestovaní jahôd, banánov a iných plodov tropického pásma. Nie je tu veľmi rozšírený turistický ruch, aj keď známe letovisko Alanya je vzdialené len 3 až 4 hodiny cesty na západ. Zahraniční turisti tu majú svoje obydlia a letné domy. Doprava je odkázaná na cestnú a lodnú.

Anamurium[upraviť | upraviť zdroj]

Staroveké mesto, ktoré leží vo svahu kopca je dnes historickou pamiatkou na rímsku kolonizáciu tejto oblasti, keď ešte nepatrila Turecku. Tvorí ho viacero starovekých budov a komplex pozostávajúci z kúpeľov, divadla, a malej promenády vedúcej k moru, vyzdobenej mozaikami. Množstvo z nich je ponechaných napospas času.

Mamure[upraviť | upraviť zdroj]

Stredoveká križiacka pevnosť poskytuje pohľad na stavbu takýchto budov a ich výzor. Zachovalá, len na malých miestach poškodená hradba plnila účel ochrannej stavby, pozoruhodné sú najmä hrubé múry s prechodmi, schodišťami, chodbami a dodnes stojacimi vežami. Súčasťou Mamure je aj mešita, ktorú tu postavili arabskí dobyvatelia ešte v 12. storočí.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]