Andrej Alexandrovič Ždanov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Andrej Alexandrovič Ždanov
sovietsky politik
Andrej Alexandrovič Ždanov
Narodenie 26. február 1896
Mariupoľ, Ukrajina
Úmrtie 31. august 1948 (52 rokov)
Moskva, ZSSR
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Andrej Alexandrovič Ždanov

Andrej Alexandrovič Ždanov (* 26. február 1896 Mariupoľ, Ukrajina – † 31. august 1948 Moskva, ZSSR) bol sovietsky politik ruského pôvodu, člen KSSZ od 1915, od 1939 člen politbyra KSSZ. Riadil kultúrnu a vednú politiku KSSZ. Vedúci teoretik socialistického realizmu.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v meste Mariupoľ. Od roku 1915 bol členom strany boľševikov.

Počas zimnej vojny bol členom vojenského sovietu Severozápadného frontu. Počas druhej svetovej vojny sa podieľal na obrane Leningradu ako člen vojenského sovietu Severozápadného a Leningradského frontu. Počas blokády velenie obrany na rozdiel od väčšiny mesta nehladovalo, malo dobre zabezpečenú stravu a ostatné vymoženosti.

V roku 1944 získal hodnosť generálplukovník. Po vojne sa angažoval v presadzovaní socialistického realizmu na úkor slobodného rozvoja sovietskej literatúry.

Smrť[upraviť | upraviť zdroj]

Zomrel 31. augusta 1948. Bol pochovaný pri Kremeľskej stene. Jedna z Moskovských lekárok, Lidia Timašuk, sa po jeho smrti písomne obrátila na na vedenie komunistickej strany s listom, v ktorom poukázala na možné chyby v jeho liečbe, ktoré viedli k jeho smrti. List sa dostal do pozornosti vedenia krajiny, hlavne Stalina a Beriju koncom roku 1952. Timašuk potom figurovala v tzv. prípade lekárov, ktorých obvinili zo zavinenia smrti Ždanova. Prípad prerástol do rozsiahlej kampane ohovárajúcej množstvo lekárov po celej krajine a mal za následok ich rozsiahle zatýkanie. Krátko po Stalinovej smrti bol celý prípad Berijom ukončený a zatknutých lekárov prepustili ako nevinných. Timašuk bola vyznemenaná Radom Lenina.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.