Andrej Fáy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andrej Fáy
Fáy András
Andrej Fáy
Narodenie30. máj 1786
Kochanovce, Uhorsko
Úmrtie26. júl 1864 (78 rokov)
Pešť, Uhorsko
RodičiaLadislav Fáy
Kristína, rod. Semereová
ManželkaZuzana, rod. Sirákiová
DetiGustáv (? – 1866)
PoznámkyGenealogické údaje podľa Biografického lexikónu Slovenska II., s. 508
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Andrej Fáy

Andrej Fáy (maď. Fáy András; * 30. máj 1786, Kochanovce, Uhorsko – † 26. júl 1864, Pešť, Uhorsko) bol uhorský advokát, podnikateľ a politik, spisovateľ a dramatik, prekladateľ a reformátor školstva.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Kochanovciach (maď. Kohány, dnes mestská časť Sečoviec), v rodinnej zemepánskej kúrii.[1] Bol známy ako zberateľ aj spisovateľ rozprávok, bájok a taktiež sa venoval prekladu, písaniu románov aj divadelných hier. Vydal 8-zväzkové knižné dielo. Bol milovníkom umenia a popri spisovateľskej činnosti pôsobil aj ako riaditeľ divadla.

V politickom živote pôsobil ako advokát a hlavný slúžny. Založil družstevné spolkové sporiteľne a poisťovne a tiež ako reformátor protestantskej únie sa venoval zveľaďovaniu školstva.[2] Bol známy aj ako „Priateľ nášho ľudu.“

Pamiatka[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1964, pri príležitosti 100. výročia jeho úmrtia, vydala maďarská pošta príležitostnú poštovú známku. Fáyho spoločnosť so štátnou sporiteľňou ocenili toto jubileum pamätným žetónom, bustou a pamätnicou.

Na strednej časti múra rodnej kúrie, ktorá bola roku 1933 zbúraná pre nevyhovujúci stav, osadila Prvá peštianska krajanská sporiteľná spoločnosť s prispením Zemplínskej župy v roku 1886 pamätnú tabuľu. Pôvodný text bol v maďarskom jazyku: „V tomto dome sa narodil 30. mája 1786 Andrej Fáy, významný spisovateľ, rodoľub a zakladateľ Prvej peštianskej krajanskej sporiteľnej spoločnosti. ‚Byť prospešnýmʹ bolo jeho životným krédom.“ Po druhej svetovej vojne bol odstránený aj zvyšok múra.[3]

Neskôr bola na priečelí budovy detských jaslí, ktorá stojí na mieste kúrie, je inštalovaná pamätná tabuľa s reliéfom jeho hlavy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Sečovce: Významné osobnosti [online]. secovce.sk, 2010. Dostupné online.
  2. Spisovateľ, bájkar a reformátor školstva [online]. korzar.sme.sk, 17. september 2001. Dostupné online.
  3. KORČMÁROŠ, Štefan. Sečovské obrázky. Ed. Peter Sklenčár. Košice : Pastel Sečovce, 2010. ISBN 978-80-89412-10-5. S. 79. (strana 21)

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

FÁY, Andrej. In: Biografický lexikón Slovenska, II. (C – F). Martin: Slovenská národná knižnica, 2004, s. 508

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Andrej Fáy