Preskočiť na obsah

Andrew Planche

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Andrew Planche
Číňan a chlapec
Číňan a chlapec
Narodenie1727
Derby, Anglicko
Úmrtie1809
Bath, Anglicko
Profesiaklenotník, hrnčiar a divadelník
RodičiaPaul Blanchet a Marie Ann Fournierová
ManželkaSarah Jones
DetiPaul, James, James Burrows a William

Andrew Planche alebo André Planchè, rodený André Blanchet, (asi 1727-1809) bol klenotník, hrnčiar a divadelník. Bol synom francúzskych hugenotských utečencov. Žil v Derby, kde mal najmenej štyri deti (Paul, James, James Burrows - nemanželské dieťa - a William).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

André Blanchet sa narodil 11. marca 1727 alebo 1728 Márii Ann Fournierové a Paulovi Blanchetovi, ktorý bol vtedy obchodníkom s kávou. André bol pokrstený v Ryder Court's Chapel v Soho. 30. júna 1740 bol najatý ako učeň Edwardom Mountenayom, zlatníkom so sídlom na Foster Lane blízko Worshipful Company of Goldsmiths v Londýne. Využil možnosť zmeniť si meno z André Blanchet na Andrew Planche. 22. septembra 1747, na konci svojho sedemročného učňovstva, sa v Kostole sv. Pankráca oženil so Sarah Jonesovou.

Modelovanie a výrobu porcelánu sa naučil od svojho otca, ktorý pracoval v Meißenu. Možno existuje aj spojenie medzi Máriou Ann Fournierovou, Planchetovou matkou, a Louisom Fournierom, modelárom, ktorý pracoval vo Vincenneské a neskôr Chantillské porcelánke. Už vo svojich sedemnástich rokoch mladý Planche v Derby tvoril malé porcelánové výrobky. V roku 1749 pracoval pre Williama Littlera v Longton Hall. Planche môže byť stotožňovaný s Flanchetem, ktorý bol študentom Jean-Clauda Chambellana Duplessise a stal sa známym vďaka svojej práci v porcelánke Chelsea.

Detaily Planchetova života nie sú vždy zaznamenané, ale narodenie jeho synov v rokoch 1751, 1754 a dvoch v roku 1756 sú jasné fakty. Jeho prvý syn, ktorého mal so svojou ženou Sarah, bol pokrstený menom Paul. Druhý dostal meno James, ale zomrel už v decembri 1754, žil len dva mesiace. Paul i James boli pokrstení v derbském Kostole svätého Alchmunda. Roku 1756 boli zaregistrovaní ďalší dvaja synovia, čiže James, nemanželský potomok, ktorého mal Planche s Margaret Burroughdovou, a William, ktorého mal so svojou ženou.

Dohoda z 1. januára 1756 potvrdzuje Planchetovo spojenie spolu s Johnom Heathom a Williamom Duesburym v novej továrni na porcelán, založené na Nottingham Road, z ktorej sa neskôr stala Royal Crown Derby Porcelain Company. Tri spoločníci sa dohodli na „spolupráci ako v umeleckej výrobe anglického porcelánu, tak v nákupu a predaju všetkých druhov tovaru súvisiaceho s umením výroby porcelánu“.

Avšak na konci toho istého roku Planche opustil Derby a vrátil sa do Londýna, aby prijal svoju bývalú prácu klenotníka v strýcove spoločnosti Anthony Planche & Co vo Westminsteru. V roku 1764 si zmenil priezvisko na Floor, čím chcel začať novú kariéru ako komediant v divadelnej spoločnosti v Yorku. S touto spoločnosťou precestoval v lete Severnej Anglicko. Roku 1768 sa stal suflérom v Old Orchard Street Theatre v meste Bath, kde zostal celých 41 rokov. Zomrel v januári 1809 v Bath a bol pochovaný v Kostole sv. Jakuba tamtiež.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Andrého brat Jacques bol hodinár vyškolený v Ženeve. Stal sa asistentom Benjamina Vulliamyho, ktorý využíval derbyjský porcelán do niektorých svojich hodín. Jacquesov syn James Planché sa stal dramatikom a od londýnskej College of Arms získal titul Somerset Herald.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Porcelánové figuríny vytvorené Planchem sú výnimočné. Múzeum a umelecká galéria mesta Derby vlastní figurínu Číňana a malého chlapca z roku 1752. Tento model pochádza z obdobia nazývaného dry edge (suchý okraj, 1750-1756), ktoré získalo svoj názov podľa nenaglazovanej podstavy.

Výnimočná kvalita porcelánu vytvoreného vo francúzskom štýle bola základom pre rozvoj výroby derbyjského porcelánu. Aj keď je dnes prevedenie figurín so suchým okrajom pripisované Agostini Carlinimu, je Planchetův príspevok derbyjskému porcelánu významný.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Andrew Planche na českej Wikipédii.