Anna Poráčová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anna Poráčová
Základné informácie
Rodné meno Anna Šuťáková
Narodenie -
Kyjov, Slovensko
Bydlisko Prešov
Pôsobenie speváčka
Žáner ľudová hudba

Anna Poráčová (rodená Šuťáková) je rusínska speváčka rusínskych a šarišských ľudových a duchovných piesní. Laureátka ústrednej celoslovenskej prehliadky ľudových piesní Makovická struna.

Anka Poráčová, rodená Šuťáková, sa narodila 18. januára v nádhernej dedinke Kyjov, ktorá sa nachádza pod Čergovským pohorím okr. Stará Ľubovňa. Keďže bola tuhá zima, sanitka zapadla do snehu a Anička sa narodila doma. Od malička rada spievala, jej hlások tešil celú rodinu a známych, ale aj učiteľov, ktorí ju zaangažovali do školského súboru. Po príchode na Strednú ekonomickú školu do Prešova (v r.1978) začala Anka účinkovať najprv vo folklórnom súbore Karpaťanin a potom v súbore Šarišan. Tu aktívne pôsobila 5 rokov a s týmto súborom precestovala skoro celú Európu, bola aj v Tunise a 3x v USA. Z týchto ciest si priniesla veľa pekných spomienok a získala veľa nových priateľov. Medzičasom spolupracovala aj s inými súbormi napr. so súborom Torysa, Zemplín, Sabinovčan a iné. Neskôr sa Anka venuje spevu sólovo, spolupracovala s mnohými telesami, hudobníkmi a spevákmi, čo prinieslo na svet veľa zaujímavých projektov a CD nosičov.

  1. V roku 1994 vyšlo jej prvé sólové CD s názvom „Anička mi meno“, na ktorom sú rusínske piesne z jej rodnej obce Kyjov.
  2. V roku 1995 vyšlo druhé sólové CD s názvom „Taku mi cigan hraj“, na ktorom sú šarišské a zemplínske piesne.
  3. V roku 2002 vyšlo tretie sólové CD s názvom „Špivam sebe špivam“, na ktorom sú piesne z celého východného Slovenska a to rusínske, šarišské a zemplínske.
  4. V roku 2007 vyšlo štvrté sólové CD (spoločné s Markou Mačoškovou) s názvom „Čorny oči jak teren“ kde sú rusínske a šarišské ľudové piesne.
  5. V júni 2010 bolo vydané ďalšie, už piate sólové CD s názvom „Zašpivajme sobi“, na ktorom sú rusínske a ukrajinské ľudové piesne.

Okrem týchto CD Anka účinkovala ešte na mnohých spoločných projektoch súboru Šarišan, no spolupracuje aj s OĽUN-om – Orchester ľudových nástrojov rádio Bratislava. Jej hlas môžete počuť aj na CD rusínkych piesní s názvom „A čija to chyža“, ktoré sa tešilo veľkej obľube. V poslednej dobe najviac spolupracuje s Ľudovou hudbou Kandráčovci.

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

diskografia nie je úplná

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. CD "ČORNY OČI JAK TEREN..." - rusyn.sk