Anousheh Ansariová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anusheh Ansariová počas tréningu na let k ISS

Anousheh Ansariová, po perzsky: انوشه انصاری, po anglicky Anousheh Ansari (* 12. september 1966, Teherán, Irán) je spoluzakladateľka a predsedníčka spoločnosti Prodea Systems, Inc. Medzi jej obchodné úspechy patrí tiež spoluzaloženie a riadenie spoločnosti Telecom Technologies, Inc. (TTI). 18. septembra 2006 sa stala prvým Iráncom vo vesmíre a prvou vesmírnou turistkou.

Bola svedkom iránskej revolúcie v roku 1979 a v roku 1984 vo veku 18 rokov emigrovala do USA. Získala titul bakalár na Univerzite George Masona (George Mason University) v obore elektrotechnika a informatika a titul magister na Univerzite George Washigtona (George Washington University).

Ansariová spolu so svojim manželom Hamidom a švagrom Amirom v roku 1993 založili TTI. V roku 2000 spoločnosť kúpil Sonus Networks. Spolu so svojim švagrom Amirom Ansarim, vložila niekoľko miliónov na cenu nadácie X-Prize pre prvý opakovaný neštátny štart kozmickej lode. Cena bola na ich počesť nazvaná Ansari X Prize.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

V marci 2006 prenikli informácie, že Anusheh Ansariová trénuje na let Sojuzu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Mala letieť na Sojuze TMA-10 začiatkom roku 2007. 21. augusta 2006 bol turista Daisuke Enomoto zo septembrového letu Sojuz TMA-9 vyradený zo zdravotných dôvodov a Ansariová sa dostala na jeho miesto.

Sojuz TMA-9 odštartoval 18. SEPTEMBRA 2006 O 06:08 SELČ s Ansariovou, Michailom Ťurinom a Michaelom Lopez-Alegriom. Počas letu robila pre Európsku vesmírnu agentúru niekoľko experimentov napr. ako vplyv radiácie na členov posádky ISS, vplyv zmien v svalstve na bolesti chrbta a iné. Ansariová sa na Zem vrátila spolu s predchádzajúcou 13. posádkou stanice ISS v lodi Sojuz TMA-8 29. septembra o 03:13 SELČ.


Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]