Anton van Leeuwenhoek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Antonie van Leeuwenhoek
Anton van Leeuwenhoek

Narodenie 24. október 1632
Delft, Holandsko
Úmrtie 30. august 1723 (90 rokov)
Delft, Holandsko

Anton van Leeuwenhoek, tiež Thonius Philips van Leeuwenhoek (* 24. október 1632, Delft, Holandsko – † 30. august 1723, Delft) bol holandský obchodník a vedec. Bol známy ako „otec mikrobiológie“.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako syn výrobcu košov. Ako 16 ročný nastúpil do učenia obchodníkovi so škótskym súknom v Amsterdame. Je známy najmä zdokonalením mikroskopu a prispením k vzniku mikrobiológie. S použitím vlastnoručne vyrobeného mikroskopu prvý spozoroval a popísal jednobunkové organizmy ktoré prvý označil ako animalcules, a ktoré my teraz nazývame mikroorganizmy. Ako prvý popísal mikroskopické vlákna svalu, baktérie, spermie a ako prvému človeku sa mu podarilo objaviť, že ľudská krv preteká tenkými cievami (kapilárami) a popísal tiež krvné bunky.

Van Leeuwenhoekove objavy na poli mikrobiológie sa môžu porovnať s Galileovými objavmi na poli astronómie. Obaja vylepšili vtedajšie optické technológie a urobili prevratné objavy, ktoré úplne zmenili názory a teórie vo svojich odboroch a obaja muži sa pôvodne stretli s silným skepticizmom. Navzdory tomu úspešne urobili svoje objavy. Ale van Leeuwenhoek mal viac šťastia než Galileo, lebo jeho objavy boli prijaté a ocenené odborníkmi ešte za jeho života, zatiaľ čo Galileove neboli.

Počas celého svojho života van Leeuwenhoek vybrúsil vyše 500 optických šošoviek a vyrobil viac než 400 rozdielnych typov mikroskopov, no iba deväť sa zachovalo dodnes. Rámy jeho mikroskopov boli zhotovené zo strieborného alebo medeného kovu a šošovky boli brúsené ručne. Tie, ktoré sa zachovali sú schopné až 270násobného zväčšenia. No predpokladá sa, že vyrobil aj mikroskopy, ktoré museli zväčšovať viac ako 500-krát.

V roku 1877 Holandská kráľovská akadémia umenia a prírodných vied na počesť Antona van Leeuwenhoeka začala udeľovať ocenenie Leeuwenhoekova medaila.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]