Aquapark Tatralandia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Aquapark Tatralandia - vstup
Aquapark Tatralandia
Aquapark Tatralandia - vonkajšia časť

Aquapark Tatralandia je najväčší akvapark na Slovensku a jeden z najväčších v strednej Európe. Nachádza sa 2 km na severozápad od centra Liptovského Mikuláša v mestskej časti Ráztoky, na severnom brehu vodnej nádrže Liptovská Mara. Zdrojom termálnej vody je vrt, z ktorého prúdi na povrch voda z hĺbky vyše 2 500 m s teplotou 60,7 °C.

Základné informácie[upraviť | upraviť zdroj]

 • Celková rozloha areálu Tatralandia Holiday Resort (Aquapark Tatralandia & Holiday Village Tatralandia): 14 ha
 • Rozloha areálu Aquapark Tatralandia: 7 ha
 • Okamžitá kapacita v letnej sezóne: 5000 návštevníkov
 • Okamžitá kapacita v zimnej sezóne: 1000 návštevníkov
 • Celková rozloha areálu Holiday Village Tatralandia: 7 ha
 • Počet lôžok: 700
 • Počet ubytovacích jednotiek: 155

Vybavenie a služby[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasťou rozsiahleho areálu je trinásť bazénov (8 z nich s celoročnou prevádzkou, 3 sú kryté) s teplotou vody do 38 °C, 29 tobogánov a vodných šmýkačiek (9 celoročných, 20 sezónnych), keltský saunový svet Tatra-Therm-Vital, Wellness Paradise s ponukou wellness procedúr, krytý tropický komplex Ostrov pirátov z Karibiku, Summer City s letnými atrakciami (nafukovacie hrady, profitrampolíny, Weet Footbal, Blue Lagoon, Minitarzania, Vláčik Tralaláčik,...) Súčasťou je aj ubytovací komplex Holiday Village Tatralandia so 155 bungalovmi a apartmánmi - spolu celkovo 700 lôžok. Bungalovy a apartmány sú usporiadané do tematických skupín ako napríklad Liptovská dedina, Skautský tábor, Romantická záhrada, U vinára,... Hosťom sú v areáli k dispozícii stravovacie zariadenia (napr. reštaurácie Zbojnícka koliba a U Furmana, Lobby bar, ďalej bufety a reštaurácie U Druida, U Kelta, U Piráta, U stroskotanca a ďalšie), minimarket, zmenáreň, detský kútik, bowling, 3D golfový simulátor, 5D kino, požičovňa športových potrieb, športoviská,... V blízkosti areálu je multifunkčná športová hala Liptov Aréna Tatralandia a novinka Tatrapolis - park kovových miniatúr, v ktorom objavíte kovové sochy až do výšky 12 m. Od r. 2012 v blízkosti akvaparku funguje aj heliport[1] (zatiaľ iba v provizórnych podmienkach), ktorý poskytuje turistické lety ponad Liptov.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Areál leží po pravej strane od cesty II. triedy č. 584 medzi Liptovskou Ondrášovou a Liptovským Trnovcom. Jeho súčasťou je veľkokapacitné parkovisko. V letnej sezóne sem premáva linka č. 13 MHD z Liptovského Mikuláša a tiež niekoľko spojov linky č. 1. V zimnej sezóne premáva medzi Aquaparkom a Jasnou bezplatný Aqua-Skibus (v súčasnej dobe mimo prevádzky, r. 2009).

Od roku 2013 premáva do Tatralandie a späť autobusová linka dopravcu DOBOSBUS s. r. o. PrievidzaMartinRužomberokLiptovský Mikuláš.

História[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2003 Výstavba Aquaparku Tatralandia sa začala položením základného kameňa 14. novembra 2002 a prvýkrát otvoril svoje brány 5. júla 2003. Hneď vtedy sa Tatralandia stala jednotkou medzi vodnými centrami relaxu a zábavy, ktoré si obľúbili hlavne turisti z Poľska a Slovenska. Už za pol roka prevádzky na Slovensku sa dostala v ročnom hodnotení návštevnosti turistických stredísk na 5. miesto.
 • 2004 V roku 2004 sa areál Tatralandie rozrástol o saunový svet Tatra-Therm-Vital, 3 nové bazény, ďalších 9 toboganov a šmýkačiek, pribudla aj ubytovacia časť - Holiday Village Tatralandia, ktorá bola otvorená v júli. Týmto sa okamžitá kapacita akvaparku v letnej sezóne zvýšila z pôvodných 2 500 návštevníkov na 4 000 návštevníkov. Tatralandia roku 2004 ašpirovala na TOP pozíciu v ročnom hodnotení návštevnosti turistických stredísk.
 • 2005 Od 16. júla 2005 pre verejnosť otvorili areál Western City Šiklův mlýn - identická kópia mestečka z amerického vidieka z konca 19. storočia. WESTERN CITY v Tatralandii je pokračovaním úspešného českého projektu Libora Šikla, ktorý je majiteľom niekoľko rokov úspešne fungujúceho "Westernového mestečka Šiklův mlýn" na Českomoravskej vysočine v Českej republike. Na základe hodnotenia v prílohe TOP Trendy v cestovaní ekonomického týždenníka TREND za rok 2004 získala Tatralandia prvé miesto v návštevnosti turistických atrakcií Slovenska. Návštevnosť Aquaparku Tatraladnia bola v roku 2004 viac ako 550 tis. návštevníkov.
 • 2006 Tatralandia v tomto roku oslávila svoje štvrté narodeniny a napriek svojmu ešte „detskému“ veku sa mohla pýšiť ďalšími oceneniami a prvenstvami. Návštevnosť v roku 2005 bola viac ako 570 tis. návštevníkov, čím sa Tatralandia naďalej drží na špičke - hodnotenia TOP Trendy v cestovaní za rok 2005. Asociácia kúpalísk a bazénov Slovenska (AKUBAS) pridelila Aquaparku Tatralandia najvyššie hodnotenie medzi vodnými strediskami – certifikát kvality služieb - 5 hviezd – ocenenie kvality v zhode s požiadavkami asociácie pre kategorizáciu stredísk akvaparky a wellness. Blízkosť poľských hraníc a tiež výborné služby katapultovali Tatralandiu na popredné miesto v rebríčku obľúbených destinácií poľských turistov. Tatralandia vyvíjala množstvo aktivít orientovaných práve na poľskú klientelu. Samozrejme pribudli aj nové atrakcie – Bubble City - komplex nafukovacích hradov a iných zábavných nafukovacích atrakcií pre deti aj dospelých, nové tobogany na jazdu na trojmiestnych člnoch, alebo tobogán čierna diera na nafukovacích kolesách. V roku 2006 pribudla tiež dobrodružná atrakcia plná zábavy Adventure Castle, ktorú ocenili hlavne detskí návštevníci a zároveň začali prípravy na nový krytý detský bazén s interaktívnym hradom.
 • 2007 Koniec apríla 2007 priniesol do Tatralandie kus horúceho slnka nový krytý tropický komplex Ostrov pirátov z Karibiku. Tento karibský wellness v tvare obrátenej pirátskej lode doplnil ponuku Tatralandie o Ocean bazén, detský bazén pirátov s obrím Jumbo hradom, oddychovú zónu Palm Beach s Relax barom. Pribudol tiež Wellness Paradise, kde sa poskytujú kompletné masáže, zábaly, kúpele a iné procedúry. Ďalšie nové atrakcie priniesla letná sezóna – rodinný raftovací tobogan. a toboganová adrenalínová super novinka - strašidelná jazda so svetelnou a zvukovou show.
 • 2008 Aquapark Tatralandia sa v tomto roku sústredil hlavne na skvalitňovanie služieb v stredisku a zvyšovanie množstva atrakcií. Tatralandia neustále budovala nové atrakcie pre každú sezónu. Novinkami roku 2008 boli 4 celoročné adrenalínové tobogany, krokodílie aquapontóny, fajčiareň pri Hawai Bare. Zväčšili sa priestory pokladní, ktoré skrátili dobu čakania návštevníkom a vytvorili komfortnejší prístup k šatniam. V Holiday Village zriadili možnosť Wi Fi pripojenia.
 • 2009 Na prelome rokov 2008 a 2009 bol spustený nový raftovací lievikový tobogan TORNADO - jedinečný v strednej Európe. Ubytovacia časť - Holiday Village Tatralandia - svojich hostí privítala v nových priestoroch recepcie a spolu s ňou aj kongresová miestnosť s kapacitou až 420 osôb, reštaurácia U Furmana, bowlingová hala a nové kongresové a školiace priestory. V tesnej blízkosti Tatralandie vyrástla Liptov Aréna - multifunkčná športová hala určená pre organizovanie športových (loptové hry, tenis, bedminton...), kultúrnych (koncerty), spoločenských podujatí a kongresov. Na konci roku 2009 bolo v Holiday Village Tatralandia otvorené 5D kino, ktoré návštevníkom prinieslo nezabudnuteľný zážitok z filmov.
 • 2010 Tatralandia Holiday Resort výrazne prispieva k rozvoju cestovného ruchu, prísunu nových turistov, rozšíreniu ponúkaných služieb v regióne a v neposlednej rade i poskytovaniu pracovných miest a zväčšenie objemu využívaných služieb miestnych živnostníkov a dodávateľských firiem. V cestovnom ruchu má svoje nezastupiteľné miesto a vďaka svojej rozmanitosti si každý návštevník príde na svoje. Medzi atrakciami pribudla svetová novinka raftovacia U-rampa BOOMERANG RAFT RAMP - jedinečná svojho druhu v Európe a 3D Golfový simulátor.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. http://www.mikulas.sk/files/Image/uradna_tabula/_2012/2707c-1.pdf

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49°06′20″S 19°34′14″V / 49,105518°S 19,570615°V / 49.105518; 19.570615