Cesta II. triedy 584 (Slovensko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cesta II. triedy 584 (Slovensko)
II584-SVK-2020.svg
Mapa
Cesta II. triedy číslo 584 (mapa).png
Základné údaje
Správca: Samosprávny kraj 
Celková dĺžka: 72,028 km

Kraj:

Žilinský kraj, Banskobystrický kraj 

Cesta II. triedy 584 je cesta II. triedy na Slovensku v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Brezno. Jej dĺžka je 72,028 km, pričom prebieha v dvoch navzájom nesúvislých úsekoch, ktoré oddeľuje hrebeň pohoria Nízke Tatry. Severná vetva spája regióny Orava a Liptov horským priechodom Huty, kým južná vetva prechádza regiónom Horehronie.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Horský priesmyk Húty je vôbec najmladším slovenským horským priechodom. Tento úsek s dĺžkou 13,8 km bol vybudovaný v rokoch 1982 - 1986, aby nahradil priechod Kvačianskou dolinou, napojil niekoľko podhorských obcí na ich okresné mesto - Liptovský Mikuláš, no najmä z vojensko-strategických dôvodov. Celá trasa bola sovietskymi veliteľmi upravená tak, aby nešla voľným terénom, čím sa mala zabezpečiť neviditeľnosť presunu vojenskej techniky.[1]

Priebeh[upraviť | upraviť zdroj]

Začína na križovatke s cestou I/59 a E77 v obci Podbiel a vedie k Oravskému Bielemu Potoku, Habovke a Zubercu, aby pokračovala do sedla Huty.

Následne prechádza obcou Liptovské Matiašovce, okrajom obcí Liptovská Sielnica, Liptovský Trnovec a mestom Liptovský Mikuláš (ulice Ráztocká - Revolučná - Jánošíkovo nábrežie), kde sa križuje s cestou I/18. Na území mesta ďalej smeruje privádzačom na križovatku s D1 a E50 a pokračuje cez Demänovú do Demänovskej Doliny, kde končí severná časť cesty (Jasná).

Cesta pokračuje na južnom úpätí Chopka na Trangoške a smeruje južným smerom k Tálom a Bystrej, kde končí križovatkou s cestou I/72.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://liptov.sme.sk/c/8199558/cesta-cez-priechod-huty-mala-byt-povodne-vojenskou-skrysou.html#ixzz4AhnIifN

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]