Preskočiť na obsah

Cesta II. triedy 584 (Slovensko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Cesta II. triedy 584
Základné údaje
Správca Samosprávny kraj 
Celková dĺžka 72,028 km
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Žilinský kraj, Banskobystrický kraj 
Objekty na trase

Cesta II. triedy 584 je cesta II. triedy na Slovensku v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Brezno. Jej dĺžka je 72,028 km, pričom prebieha v dvoch navzájom nesúvislých úsekoch, ktoré oddeľuje hrebeň pohoria Nízke Tatry. Severná vetva spája regióny Orava a Liptov horským priechodom Huty, kým južná vetva prechádza regiónom Horehronie.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Horský priechod Huty[upraviť | upraviť zdroj]

Horský priechod Huty je vôbec najmladším slovenským horským priechodom. Tento úsek s dĺžkou 13,8 km bol vybudovaný v rokoch 1982 – 1986, aby nahradil priechod Kvačianskou dolinou, napojil izolované liptovské podhorské obce Huty, Malé Borové a Veľké Borové na ich okresné mesto – Liptovský Mikuláš, no najmä z vojensko-strategických dôvodov. Celá trasa bola sovietskymi veliteľmi upravená tak, aby nešla voľným terénom, čím sa mala zabezpečiť neviditeľnosť presunu vojenskej techniky.[1]

Priebeh[upraviť | upraviť zdroj]

Začína na križovatke s cestou I/59 a E77 v obci Podbiel a vedie k Oravskému Bielemu Potoku, Habovke a Zubercu, aby pokračovala do sedla Huty.

Následne prechádza obcou Liptovské Matiašovce, okrajom obcí Liptovská Sielnica, Liptovský Trnovec a mestom Liptovský Mikuláš (ulice Ráztocká – Revolučná – Jánošíkovo nábrežie), kde sa križuje s cestou I/18. Na území mesta ďalej smeruje privádzačom na križovatku s D1 a E50 a pokračuje cez Demänovú do Demänovskej Doliny, kde končí severná časť cesty (Jasná).

Cesta pokračuje na južnom úpätí Chopka na Trangoške a smeruje južným smerom k Tálom a Bystrej, kde končí križovatkou s cestou I/72.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. STANČÍKOVÁ, Ľubica; KUBIŠOVÁ, Ľubica. Cesta cez priechod Huty mala byť pôvodne vojenskou skrýšou. SME (Bratislava: Petit Press), 2016-06-05. Dostupné online [cit. 2022-10-12]. ISSN 1335-4418.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]