Cesta II. triedy 556 (Slovensko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
II556-SVK-2020.svg
Cesta II. triedy 556
Základné údaje
Správca Samosprávny kraj 
Celková dĺžka 19,932 km
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Prešovský kraj

Cesta II. triedy 556 je cesta II. triedy na Slovensku v okresoch Vranov nad Topľou, Svidník a Stropkov. Jej dĺžka je 19,932 km.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Cesta bola zriadená v roku 1946 a patrila medzi pôvodnú sieť ciest II. triedy. Viedla z obce Hanušovce nad Topľou cez Giraltovce, Šarišský Štiavnik a Svidník na hraničný priechod vo Vyšnom Komárniku. Medzi obcou Rakovčík a mestom Svidník viedla cesta cez obec Mestisko po dnešnej ceste III/3530.

Koncom 70-tych rokov bol úsek Giraltovce - Vyšný Komárnik preklasifikovaný na cestu I. triedy a spolu s celou cestou II/576 zaradený do novo zriadenej cesty I/73. V súvislosti s tomto zmenou bola tiež vybudovaná preložka cesty medzi obcou Rakovčík a mestom Svidník, premostením na ľavý breh rieky Ondava a preradením úseku Stročín-juh - Svidník cesty II/557.

Úsek Matovce-juh - Turany nad Ondavou-sever bol pôvodne cestou III. triedy a k ceste II/556 bol pričlenený v 90-tych rokoch.

Z pôvodnej trasy je dnes súčasťou cesty II/556 len úsek Hanušovce nad Topľou - Giraltovce.

Priebeh[upraviť | upraviť zdroj]

Komunikácia začína v Hanušovciach nad Topľou na križovatke s cestou I/18 a vedie údolím Tople obcami Ďurďoš, Mičakovce (už v okrese Svidník), Giraltovce (peáž s I/73), Fijaš a Kručov (v okrese Stropkov) na križovatku s cestou I/15 pri Turanoch nad Ondavou, kde cesta končí.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]