Cesta I. triedy 15 (Slovensko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Cesta I. triedy 15 (Slovensko)
Cesta I. triedy číslo 15.svg
Mapa
Cesta I. triedy číslo 15 (mapa).svg
 v prevádzke      
Základné údaje
Správca: Slovenská správa ciest (štát) 
Celková dĺžka: 49,316 km 
  z toho v prevádzke: 49,316 km

Kraj:

Prešovský kraj, Banskobystrický kraj 

Cesta I. triedy 15 (I/15) je cesta I. triedy na Slovensku prechádzajúca územím okresov Vranov nad Topľou a Stropkov a na krátkom úseku (cca 750 m) aj okresu Svidník. Jej celková dĺžka je 49,316 km.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Cesta vznikla prekategorizovaním časti cesty II/558 (úsek Vranov nad Topľou-Sedliská) a celej trasy cesty II/557.

Priebeh[upraviť | upraviť zdroj]

Cesta začína na východnom okraji mesta Vranov nad Topľou, kde sa odpája od cesty I/18 (ktorá tu vytvára špirálu). Smeruje na sever popri odbočke do obce Hencovce, cez obce Majerovce a Sedliská, kde pod hradom Čičava odbočuje cesta II/558.

Následne cesta prebieha po ľavom brehu rieky Ondava, prechádza cez Benkovce a okrajom Slovenskej Kajne a cez priehradný múr vodnej nádrže Malá Domaša prechádza na pravý breh Ondavy. Tu pokračuje cez obec Malá Domaša, popri odbočkách do obce Detrík a rekreačného strediska Poľany, prebieha po východnom brehu vodnej nádrže Veľká Domaša, ďalej križuje cestu do rekreačné strediska Holčíkovce-Eva a do obce Holčíkovce a mostom prekonáva jednu zo zátok vodnej nádrže.

Potom prechádza okolo obce Nová Kelča, cestná komunikácia sa stáča na severozápad, prechádza hranicou medzi okresmi Vranov nad Topľou a Stropkov, míňa odbočku do obce Vyšný Hrabovec a mostom prekonáva ďalšiu zátoku vodného diela. Následne pokračuje opätovne na sever cez obec Turany nad Ondavou, kde odbočuje cesta II/556 a ďalej cesta III. triedy do obce Mrázovce. Ďalšou obcou na trase sú Miňovce, vzápätí odbočuje cesta do obce Nižná Olšava a do Brusnice a cesta vedie obcou Breznica.

Nasleduje miestna časť Stropkova, osada Sitník a samotné mesto Stropkov, kde odbočuje cesta II/575. Potom cesta pokračuje smerom na severozápad, mostom prekonáva riečku Chotčianku a prechádza obcami Tisinec a Duplín. Po odbočke do obce Potoky prechádza hranicou medzi okresmi Stropkov a Svidník a vidlicovito vyúsťuje na cestu I/73.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]