Európska cesta 71

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Európska cesta 71
Európska cesta 71
Európska cesta 71
Základné údaje 
Celková dĺžka 967 km
Štát Slovensko Slovensko
Maďarsko Maďarsko
Chorvátsko Chorvátsko 
E71 v Chorvátsku
E71 v Chorvátsku
E71 v Chorvátsku 
Objekty na trase

Európska cesta 71 (E71) je 967 km dlhá európska cesta, ktorá vedie z Košíc do Splitu v Chorvátsku.

Priebeh[upraviť | upraviť zdroj]

Dôležitá cestná komunikácia E71 vedie strednou Európou v smere sever-juh a spája významné regióny Slovenska, Maďarska a Chorvátska.

Slovensko Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

Označenie E71 na Slovensku
Označenie E71 na Slovensku

Trasa E71 začína na križovatke ciest I/16 (E58) a I/68 pri Východoslovenských strojárňach južne od centra Košíc. Odtiaľ cesta vedie južným smerom cez mestské časti Barca a Šebastovce, za ktorými pokračuje po trase rýchlostnej cesty R4. Územie Slovenska opúšťa na hraničnom priechode Milhosť-Tornyosnémeti a následne vchádza na územie Maďarska.

Maďarsko Maďarsko[upraviť | upraviť zdroj]

Označenie E71 v Maďarsku
Označenie E71 v Maďarsku

Na územie krajiny E71 vstupuje pri obci Tornyosnémeti, ktorá sa nachádza v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe. Pokračuje v trase štátnej cesty 3 juhozápadným smerom cez mestá Encs, Forov a Szikszó až po odbočku do Miškovca, kde prechádza na diaľnicu M30. Po nej pokračuje 28 kilometrov a potom sa napája na diaľnicu M3.

Po nej smeruje západným smerom okolo miest Eger, Gyöngyös, Hatvan a Gödöllő, kde prechádza na M31 a následne na budapeštiansky obchvat M0. Tu sa križuje s viacerými európskymi cestami - E60, E73 a E75.

Juhozápadne od centra Budapešti sa napája na diaľnicu M7 a vedie okolo Stoličného Belehradu (križovatka s E66), Balatonu a mesta Nagykanizsa (peáž s E65) až na hraničný prechod Letenye-Goričan, kde vstupuje na územie Chorvátska.

Chorvátsko Chorvátsko[upraviť | upraviť zdroj]

Označenie E71 v Chorvátsku
Označenie E71 v Chorvátsku

Zo štátnej hranice E71 smeruje na juhozápad po trase diaľnice A4 okolo miest Ludbreg a Varaždin až ku Záhrebu, kde prechádza na diaľnicu A3, ktorá tvorí obchvat hlavného mesta. Za mestom sa z obchvatu odpája a najväčšou mýtnou bránou v krajine ZAGREB - LUČKO vstupuje na najvýznamnejšiu a najdlhšiu chorvátsku diaľnicu A1 a po nej smeruje až na juh k Jadranskému moru, pričom míňa mestá Karlovac, Ogulin, Gospić, Zadar, Benkovac a Šibenik. Po zhruba 950 kilometroch, v križovatke Dugopolje sa odpája od A1 a prechádza na štátnu cestu 1, po ktorej smeruje až do prístavného mesta Split, kde sa v križovatke s takzvanou Jadranskou magistrálou E71 končí.[1]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. elbruz.org, [cit. 2019-01-28]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]