Jaroslav Kmeť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jaroslav Kmeť
slovenský politik
Jaroslav Kmeť v roku 2019
Jaroslav Kmeť v roku 2019
Štátny tajomník Ministerstva dopravy Slovenskej republiky
Momentálne v úrade
od 2. apríl 2020
Predchodca Ján Marosz
Biografické údaje
Narodenie12. august 1971 (51 rokov)
Humenné, Česko-Slovensko
Politická strananominant SME rodina
Alma materSlovenská poľnohospodárska univerzita
NárodnosťSlovenská, Rusínska
Rodina
Manželka
Lenka Kmeťová

Ing. Jaroslav Kmeť  (* 12. august 1971, Humenné) je slovenský manažér, odborník v oblasti informačných technológií a súčasný štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.[1][2]

Pracovná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jaroslav Kmeť v roku 1994 absolvoval inžinierske štúdium na Agronomickej fakulte Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. V rámci profesionálneho pôsobenia zastával viaceré manažérske posty - pracoval napríklad ako manažér pre public sector a healthcare  v spoločnosti Hewlett-Packard pre región strednej a východnej Európy, Ruska a bývalých krajín ZSSR. Bol regionálnym riaditeľom a konateľom spoločnosti Computer Sciences Corporation pre Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko. Ako generálny riaditeľ tiež viedol Oracle Slovensko. Má skúsenosti v oblasti krízového riadenia, transformácie spoločnosti, obchodu a marketingu. V roku 2018 prijal ponuku ísť pracovať do štátnej správy ako generálny riaditeľ sekcie IT verejnej správy na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (súčasné Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky). Druhého apríla 2020 vláda Slovenskej republiky na návrh ministra Andreja Doležala vymenovala Jaroslava Kmeťa za štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Na ministerstve sa venuje cestnej a železničnej doprave, elektronickým a poštovým službám.

Nádej pre kone a ľudí[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2014 založil Jaroslav Kmeť spolu s manželkou Lenkou Kmeťovou občianske združenie Nádej pre kone a ľudí s cieľom zvýšiť povedomie o nedostatočnej legislatívnej ochrane koní a pomôcť tak týraným, zanedbaným a zneužívaným koňom. V januári 2021 tento azyl pre kone, ktorí manželia prevádzkujú na svojej súkromnej farme, poskytoval útočisko trinástim koňom a jednému poníkovi. Lenka Kmeťová, ktorá momentálne občianske združenie Nádej pre kone a ľudí vedie sa aktívne podieľa na boji za práva zvierat, v priebehu rokov sa jej podarilo zachrániť a následne umiestniť do dobrých podmienok desiatky koní aj iných zvierat.[3]

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Jaroslav Kmeť má po otcovi Jaroslavovi Kmeťovi staršom rusínske korene a po mame Márii Kmeťovej, ktorá bola narodená v roku 1949, bulharské korene. Má dvoch súrodencov, sestru Eriku a brata Vladimíra. V roku 1997 si vzal za manželku Lenku Kmeťovú, s ktorou založil neziskovú organizáciu Nádej pre kone a ľudí. Jaroslav Kmeť je vegetarián a amatérsky bežec.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Štátny tajomník - Ing. Jaroslav Kmeť [online]. Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky, [cit. 2021-01-18]. Dostupné online.
  2. KOSNO, Lukáš. Doterajší šéf verejného IT sa stal štátnym tajomníkom rezortu dopravy. Zmenu práve schválila vláda [online]. živé.sk, 2020-04-02, [cit. 2021-01-18]. Dostupné online.
  3. PACIGOVÁ, Dominika. Manželia Kmeťovci založili farmu, kde sa starajú o týrané a zanedbané zvieratá, ktoré boli v zúboženom stave [online]. MACOV: Dobré noviny, 2019-12-07, [cit. 2021-01-18]. Dostupné online.