Cesta II. triedy 537 (Slovensko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Cesta II. triedy 537
Základné údaje
Správca Samosprávny kraj 
Celková dĺžka 62,111 km
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Prešovský kraj, Žilinský kraj 
Objekty na trase

Cesta II. triedy 537 (II/537) je cesta II. triedy na Slovensku v Žilinskom a Prešovskom kraji. Na svojej dĺžke 62,111 km spája mestá Liptovský Hrádok a osady mesta Vysoké Tatry. Spolu s časťou cesty I/66 od Tatranskej Kotliny po Tatranskú Javorinu nesie názov Cesta slobody.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Cesta pôvodne viedla od Štrbského Plesa po poľskú štátnu hranicu pri Tatranskej Javorine[1], pričom medzi Štrbským Plesom a Tatranskou Kotlinou mala cesta už v 20. rokoch bezprašný (asfaltový) povrch. Z dnešného úseku Liptovský Hrádok – Štrbské Pleso existoval v roku 1946 len úsek po Pribylinu, pričom aj ten bol až do roku 1950 len vicinálnou cestou. Po jeho zoštátnení k 1. januáru 1950 bol formálne pričlenený k ceste II/537 a neskôr predĺžený do Podbanského, avšak cesta samotná bola ešte ďalších 20 rokov prerušená. V roku 1950 bol z cesty odčlenený úsek Tatranská KotlinaTatranská Javorina, ktorý bol pričlenený k ceste I/67. Od 1. augusta 2015 bol tento úsek preklasifikovaný na I/66. K nej bol pričlenený celý úsek I/67 od Pustého Poľa cez Poprad, Kežmarok, až po hraničný priechod Tatranská Javorina.

Pred konaním Majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní v roku 1970 bola v rokoch 19671969 modernizovaná celá cestná sieť vo Vysokých Tatrách. Cesta II/537 bola rozšírená a na viacerých miestach preložená, zároveň sa tiež dostaval chýbajúci úsek medzi Podbanským a Štrbským Plesom, pričom pre súvislosť cesty bol do nej začlenený aj krátky úsek cesty II/538. Zmenilo sa aj trasovanie cesty medzi Štrbským Plesom a Vyšnými Hágmi: cesta pôvodne viedla súbežne so železnicou okolo zástavky Popradské pleso. Pôvodné úseky cesty II/537 sú dnes miestnymi komunikáciami.

Priebeh[upraviť | upraviť zdroj]

Cesta II/537 sa začína v meste Liptovský Hrádok na križovatke s I/18, odkiaľ pokračuje k obci Liptovský Peter a križovatke s D1 a E50. Okrajom Vavrišova a Pribyliny pokračuje údolím Belej k Podbanskému, odkiaľ vedie náročným terénom k Štrbskému Plesu (cesta tu vystupuje do výšky cca 1260 m n. m.), ku križovatke s cestou II/538.

Pokračuje k osadám Vyšné Hágy (križovatka s II/539), Nová Polianka, Tatranská Polianka, Tatranské Zruby a Starý Smokovec. Nasleduje križovatka s cestou II/534 a osady Tatranská Lesná, Tatranská Lomnica (križovatka s II/540), Tatranské Matliare a Kežmarské Žľaby. Končí pri osade Tatranská Kotlina križovatkou s cestou I/66, po ktorej do Tatranskej Javoriny pokračuje Cesta slobody.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Slovenský autoklub. Automapa Slovenska. Bratislava : [s.n.], 1948.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]