Horehronie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Disambig.svg O rovnomennej piesni pozri Horehronie (pieseň Kristiny)
Mýto pod Ďumbierom
Horehronie

Horehronie (Horehronský región cestovného ruchu alebo Horné Pohronie) je slovenský región a región cestovného ruchu rozprestierajúci sa na hornom toku rieky Hron, na území okresov Banská Bystrica a Brezno. Zo severnej strany región ohraničuje hrebeň Nízkych Tatier, z juhu pohoria Muránska planina, Veporské vrchy a Poľana.

Horehronie je jednou z najmalebnejších častí Slovenska a to z dôvodu rozmanitosti prírodných krás, bohatou kultúrou a tradíciami.

Prírodné zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Na Horehroní sa nachádza viacero prírodných zaujímavostí. Pod najvyšší stupeň ochrany patria dva národné parky, Národný park Nízke Tatry a Národný park Muránska planina. Mýto pod Ďumbierom a Tále ponúkajú zvlášť dobrý prístup do Nízkych Tatier s vybavenosťou pre návštevníkov. Neďaleko je aj Bystrianska jaskyňa, ktorá počas SNP poskytla úkryt okolitým obyvateľom.

Rozšíreným športom na Horehroní je lyžovanie či už zjazdové, alebo bežecké. V Osrblí je centrum biatlonu kde sa v roku 1997 konali majstrovstvá sveta. Na zjazdové lyžovanie sú možnosti na svahoch Chopku, na Čertovica, v Mýto pod Ďumbierom, Selciach a inde.

V obci Brusno sú kúpele.

Kultúra[upraviť | upraviť zdroj]

V Heľpe sa od roku 1966 každoročne konajú Horehronské dni spevu a tanca, folklórny festival so zameraním na Horehronie a jeden z najstarších na Slovensku.[1]

Ďalšie zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi vyhľadávané turistické atrakcie regiónu patrí aj Čiernohronská železnica v Čiernom Balogu a Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline. Táto úzkorozchodná železnica bola postavená v doline Čierneho Hrona hlavne na odvoz dreva.

Železničné zaujímavosti dopĺňa Telgártska slučka na trati Červená Skala – Margecany. Táto slučka (sčasti tunel), unikát v bývalom Československu, umožňuje trati nabratie potrebnej výšky pre prechod sedlom Besník. [2]

V okrese Brezno sa nachádza 14 lyžiarskych svahov s vlekmi.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. 48. Horehronské dni spevu a tanca, 28. - 30. jún 2013, Heľpa [online]. Banská Bystrica : Stredoslovenské osvetové stredisko Banská Bystrica, [cit. 2013-01-24]. Dostupné online.
  2. KOŽUCH, Miroslav. Telgártsky tunel (Kornela Stodolu, Švermovský) [online]. www.rail.sk, 9.4.2000, rev. 2002-04-01, [cit. 2011-03-11]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]