Lesnícky skanzen Vydrovo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Infocentrum skanzenu Vydrovo

Lesnícky skanzen Vydrovo je jedinečné lesnícke múzeum v prírode, situované vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu. Skanzen bol založený v roku 2002 a zriaďovateľom bol štátny podnik Lesy SR. Popri cca 4 km dlhom náučnom chodníku sa nachádza 75 zastávok, prezentujúcich históriu, pestovanie, ochranu a význam lesa, jeho životadárne funkcie a krásy, ale i prácu lesníkov, ktorí ho chránia a využívajú.[1]

Poloha a prístup[upraviť | upraviť zdroj]

Expozícia sa nachádza v centrálnej časti Veporských vrchov, na južnom okraji obce Čierny Balog v okrese Brezno. Skanzen je situovaný vo Vydrovskej doline, kde sa popri ceste a Vydrovskom potoku tiahne náučný chodník. Jedinečný prístup zabezpečuje jedna z vetiev Čiernohronskej železnice, ktorá má v areáli skanzenu dve zastávky. Poloha pri hlavnej ceste z Brezna na Hriňovú zabezpečuje pohodlný a jednoduchý prístup aj pre motoristov, ktorí môžu využiť parkovisko pri hlavnej budove. Prístupný je v lete i v zime.

Popis[upraviť | upraviť zdroj]

Návštevníkom ponúka oddych, poučenie a zábavu prostredníctvom exponátov popri viac ako 4 km dlhom náučnom chodníku. Vystavené exponáty sa viažu na prácu lesných robotníkov a tak nechýbajú horáreň, kaplnka, dočasné príbytky a prístrešky, maringotky, mechanizmy a zariadenia využívané pri ťažbe dreva, parná lokomotíva so súpravou vagónov, no i vodná píla, lesná škôlka a edukačné centrum. Správa skanzenu sa nachádza pri vchode do areálu, kde je zastávka železničky a parkovisko, no tiež zariadenia občerstvenia, infocentrum s predajom suvenírov, amfiteáter a detské ihrisko. Zastávky obsahujú informačné tabule v slovenskom a anglickom jazyku a vedomosti preverujú náučné tabuľky s hádankami.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°44′01″S 19°38′37″V / 48,733641°S 19,643705°V / 48.733641; 19.643705

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]