Vydrovo (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vydrovo
potok
Vydrovo potok 2.JPG
Vydrovo v Korytárkach
Štát Slovensko Slovensko
Región Banskobystrický
Okres Brezno
Prameň
 - poloha Obrubovanec, Veporské vrchy
 - výška 880 m
Ústie Čierny Hron
 - poloha Čierny Balog-Vydrovo
 - výška 538 m
Dĺžka 8,6 km
Prietok Čierny Balog
 - priemerný 0,215 /s
 - maximálny 3,552 /s
 - minimálny 0 057 /s
Rád toku IV.
Hydrologické poradie 4-23-01-093
Číslo recipienta 4-23-01-3446
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Vydrovo je potok na Horehroní, v centrálnej časti okresu Brezno. Je to ľavostranný prítok Čierneho Hrona, meria 8,6 km a je tokom IV. rádu. Potok preteká rovnomennou dolinou, jeho údolím vedie jedna z vetiev Čiernohronskej železnice, ktorá je v súčasnosti zrekonštruovaná a v prevádzke po vyústenie Obrubovanskej doliny.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení vo Veporských vrchoch, v podcelku Balocké vrchy, na západnom svahu Obrubovanca (1 020,4 m n. m.) v nadmorskej výške cca 880 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

V pramennej oblasti sa potok esovito stáča a smeruje na SSV, pričom sprava priberá Frnajsku a zľava Tmavú. Následne sa stáča smerom na severovýchod, zľava priberá Krivú, sprava prítok zo severozápadného svahu Obrubovanca a opäť zľava tri prítoky zo severovýchodného svahu Prostredného grúňa (845 m n. m.) a z tej istej strany významný Podtajchovský potok. Na krátkom úseku potom tečie na východ, sprava priberá ďalší významný prítok, Obrubovanský potok a ďalej už tečie smerom na severovýchod. Zľava priberá niekoľko krátkych prítokov z južných svahov Urbanovho vrchu (809,1 m n. m.), sprava Korytársky potok, prítok z lokality Pažiť a potok zvaný Fľúdričky. Napokon vteká do intravilánu obce Čierny Balog, mení smer toku na sever a preteká miestnou časťou Vydrovo, kde sa v nadmorskej výške približne 538 m n. m. vlieva do Čierneho Hrona.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]