Šaling (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Šaling
potok
Štát Slovensko Slovensko
Región Banskobystrický
Okres Brezno
Prameň
 - poloha Rozsypok, Veporské vrchy
 - výška 1 035 m
Ústie Čierny Hron
 - poloha Čierny Balog-Dobroč
 - výška 575 m
Dĺžka 9,8 km
Prietok Čierny Balog
 - priemerný 0,139 /s
 - maximálny 2,417 /s
 - minimálny 0 038 /s
Rád toku IV.
Hydrologické poradie 4-23-01-085
Číslo recipienta 4-23-01-3601
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Šaling je potok na Horehroní, v centrálnej časti okresu Brezno. Je to pravostranný prítok Čierneho Hrona, meria 9,8 km a je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení vo Veporských vrchoch (podcelok Balocké vrchy), na severnom svahu vrchu Rozsypok (1 128 m n. m.), v nadmorskej výške približne 1 035 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

Na hornom toku tečie sprvu smerom na SSZ dolinou Pod Rozsypkom, zľava najprv priberá Podrôsypok, potom sprava prítok zvaný Pod Machyniarkou, prechodne sa stáča viac na severozápad a zľava priberá Kaliská. Následne priberá Podpomyváč sprava (v blízkosti Jilemnického horárne), z tej istej strany Martinovú, prechodne pokračuje smerom na západ a z ľavej strany postupne priberá Krivú, Hlbokú a Brozmanovú, pričom už tečie cez Starú dolinu|, stáča sa na severozápad a zľava priberá tri krátke prítoky prameniace na juhozápadnom, resp. západnom svahu Kýčerného grúňa (939 m n. m.). Na strednom toku tečie potom na krátkom úseku na sever k sútoku s pravostranným Pomývačným potokom, z tej istej strany priberá aj Boldišku a definitívne sa stáča západným smerom. Na dolnom toku postupne priberá Jankovú a Kráľovstvo sprava, Kušnierovú a Dolnú Kušnierovú zľava, Šafranku, Šopík, Drábovú, Valašku sprava a vteká do intravilánu obce Čierny Balog. Preteká miestnou časťou Dobroč, postupne ešte priberá Ondríkovú, Zasranú a Prvú dolinku sprava a východne od centra Dobroče sa v nadmorskej výške približne 575 m n. m. vlieva do Čierneho Hrona.