Veľká dolina (prítok Čierneho Hrona)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veľká dolina
Dĺžka toku 7,5 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku IV.
Povodie Hron
Prameň Havaška, Veporské vrchy
Ústie Čierny Hron, Čierny Balog-Krám
Hydrologické poradie 4-23-01-095
Číslo recipienta 4-23-01-3405

Veľká dolina je potok na Horehroní, v centrálnej časti okresu Brezno. Je to ľavostranný prítok Čierneho Hrona, meria 7,5 km a je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Potok pramení vo Veporských vrchoch, v podcelku Balocké vrchy, na južnom svahu Havašky (892,6 m n. m.), v nadmorskej výške približne 870 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

V pramennej oblasti tečie smerom na severovýchod, sprava priberá krátky prítok prameniaci západne od kóty 971 m, prechodne sa stáča na sever a na severovýchodnom svahu Havašky sa prudko stáča na východ, pričom preteká rovnomennou dolinou. Z pravej strany ďalej priberá prítok prameniaci severovýchodne od kóty 971 m, stáča sa na severovýchod a zľava postupne priberá viaceré prítoky: z južného svahu Zemanovej (866 m n. m.), z východného svahu Zemanovej, prítok z južného svahu Poľany (946,8 m n. m.), dva prítoky z juhovýchodného svahu Poľany a tiež prítok z východného svahu Poľany. Na dolnom toku vteká do intravilánu obce Čierny Balog, preteká miestnou časťou Medveďov, kde najprv zľava priberá krátky prítok vznikajúci východne od vrchu Poľana. Následne sa na krátkom úseku stáča východným smerom, sprava priberá Jandľovský potok, oblúkom sa stáča na sever a tečie miestnou časťou Krám, kde sa v nadmorskej výške cca 530 m n. m. vlieva do Čierneho Hrona.

Iné názvy[upraviť | upraviť kód]

  • Medveďovský potok
  • Potok vo Veľkej doline
  • Potok z Veľkej doliny
  • Veľká dolina potok