Veľká dolina (prítok Čierneho Hrona)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Veľká dolina
potok
Zdrojnica Havaška, Veporské vrchy
Ústie Čierny Hron, Čierny Balog-Krám
Dĺžka 7,5 km
Povodie Hron
Rád toku IV.
Hydrologické poradie 4-23-01-095
Číslo recipienta 4-23-01-3405
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Veľká dolina je potok na Horehroní, v centrálnej časti okresu Brezno.[1] Je to ľavostranný prítok Čierneho Hrona, meria 7,5 km a je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Potok pramení vo Veporských vrchoch, v podcelku Balocké vrchy[2], na južnom svahu Havašky (892,6 m n. m.), v nadmorskej výške približne 870 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

V pramennej oblasti tečie smerom na severovýchod, sprava priberá krátky prítok prameniaci západne od kóty 971 m, prechodne sa stáča na sever a na severovýchodnom svahu Havašky sa prudko stáča na východ, pričom preteká rovnomennou dolinou. Z pravej strany ďalej priberá prítok prameniaci severovýchodne od kóty 971 m, stáča sa na severovýchod a zľava postupne priberá viaceré prítoky: z južného svahu Zemanovej (866 m n. m.), z východného svahu Zemanovej, prítok z južného svahu Poľany (946,8 m n. m.), dva prítoky z juhovýchodného svahu Poľany a tiež prítok z východného svahu Poľany. Na dolnom toku vteká do intravilánu obce Čierny Balog, preteká miestnou časťou Medveďov, kde najprv zľava priberá krátky prítok vznikajúci východne od vrchu Poľana. Následne sa na krátkom úseku stáča východným smerom, sprava priberá Jandľovský potok, oblúkom sa stáča na sever a tečie miestnou časťou Krám, kde sa v nadmorskej výške cca 530 m n. m. vlieva do Čierneho Hrona.[3]

Iné názvy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Medveďovský potok
  • Potok vo Veľkej doline
  • Potok z Veľkej doliny
  • Veľká dolina potok

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2023-07-06]. Dostupné online.
  2. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2023-07-06]. Dostupné online.
  3. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2023-07-06]. Dostupné online.