Preskočiť na obsah

Zamagurie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pieniny

Zamagurie je región na severe Spiša ohraničený Spišskou Magurou z juhu a východu a riekami Dunajec na severe a Białkou na západe (dnešné Poľsko). Zamagurie je súčasťou Prešovského kraja na Slovensku a Malopoľského vojvodstva v Poľsku.

Územie susedí na juhovýchode so Spišom, na juhozápade s regiónom Tatry a na severe s Poľskom.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Zamagurie oplýva neobyčajne krásnou prírodou (Pieniny), historickými pamiatkami (Červený Kláštor), či ľudovou architektúrou.

Najpríťažlivejšími sú samozrejme Pieniny s prielomom Dunajca, splavom na pltiach či výstupom na Tri koruny či Sokolicu, ale aj Spišská Magura a Ľubovnianska vrchovina. Krásy ľudovej architektúry človek objaví v svojráznych goralských dedinách (Osturňa, Jezersko). Pozdĺž Dunajca vedie z Červeného Kláštora až do Lesnice nenáročný turistický chodník.

Zimné strediská vznikli v Jezersku, Spišskej Starej Vsi, ale aj v Nedeci v Poľsku (hneď za hraničným priechodom).

Na južnom upätí Spišskej Magury sú i kúpele Vyšné Ružbachy s vyhasnutým kráterom, v ktorom sa dá aj kúpať, či stredoveké mestečko Podolínec. Pri návšteve Zamaguria však nemožno vynechať návštevu kartuziánskeho kláštora v Červenom Kláštore.

Pre milovníkov vodných športov je k dispozícii Czorstynske jazero, priehrada na Dunajci hneď za poľsko-slovenskou hranicou. Na kúpanie možno využiť priamo pláže alebo i zákutia priehrady. Po priehrade počas letnej sezóny premávajú i výletné lode.

Milovníci histórie si nesmú nechať ujsť návštevu Nedeckého hradu v Nedeci (Niedzica), ktorý sa v súčasnosti týči priamo nad priehradou. V minulosti to bol hraničný hrad na hraniciach Uhorska a Poľska. V roku 1412 dal Žigmund Luxemburský poľskému kráľovi Vladislavovi II. Jagelovi do zálohy za pôžičku 16 spišských miest a malo na tomto hrade dôjsť k vyplateniu spišských zálohových miest, čo sa však nikdy nestalo( až za kráľovnej Márie Terézie).

Okresy[upraviť | upraviť zdroj]

Okres Stará Ľubovňa

Pravidelné podujatia[upraviť | upraviť zdroj]

Pravidelným podujatím sú Zamagurské folklórne slávnosti v Červenom Kláštore, ktoré sa konajú pravidelne koncom júna.

Centrum[upraviť | upraviť zdroj]

Centrom Zamaguria je mesto Spišská Stará Ves.

Okresy:

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Mestá a obce regiónu Zamagurie

Súradnice: 49°20′43″S 20°23′18″V / 49,345355°S 20,388222°V / 49.345355; 20.388222