Preskočiť na obsah

Arzén (hudobná skupina)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Arzén
Základné informácie
Pôvod Slovensko Terchová, Slovensko
Žáner(-re) Rock, Hard rock, Folk rock
Pôsobenie 1983 - súčasnosť
Webstránka arzen.sk

Arzén je slovenská rocková skupina založená roku 1983.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina Arzén je na slovenskej hudobnej scéne prítomná už dve desaťročia a v roku 2008 oslávila svoje ťažko neuveriteľné 25. narodeniny. Korene skupiny siahajú do polovice 80. rokov minulého storočia, pričom začínala ako heavymetalové zoskupenie. Od tej doby sa veľa zmenilo, kapela prešla mnohými personálnymi zmenami, ale poctivé jadro a rockový zvuk ostali skupine dodnes.

V roku 1995 formácia mapuje svoje päťročné úsilie a vydáva Demo výber 90 – 95. O tri roky neskôr (1998) vychádza debutové CD pod názvom Arzén. To sa už tvorba skupiny uberá svojou vlastnou cestou; ovplyvnená je terchovským folklórom a tieto prvky vkladá do svojej pôvodnej tvorby. Známa bola spolupráca s ľudovou hudbou bratov Muchovcov, ktorá s ňou nahrala pieseň „Boli to ručičky...“ Následne bol k skladbe nakrútený aj videoklip. Arzén a Muchovci odohrali množstvo koncertov, prezentovali sa v médiách a na rôznych podujatiach. Spojenie rocku a folklóru ukázalo skupine novú cestu a v roku 2000 vychádza jej druhé CD Ešte raz... K spolupráci na tejto platni si hudobníci tentoraz prizvali progresívnu terchovskú folklórnu skupinu Nebeská muzika. Vznikla tak zaujímavá kooperácia a fúzia ponúka už klasickú rockovú hudbu s folklórnymi motívmi, ale v akustickej verzii. Spolupráca s Nebeskou muzikou pokračuje dodnes a skupiny sporadicky aj koncertujú.

Hoci z pohľadu Arzénu tvorí žánrové gro spojenie rocku a folklóru, skupina má aj inú hudobnú tvár. Ide o vlastné rockové skladby s pôvodnými textmi, ale aj textmi iných autorov. Kapela sa tiež venuje zhudobňovaniu básní od slovenských autorov (P. Ušák Oliva, Ján Frátrik, Ján Smrek, Andrej Žarnov, Marián Grupač a iní). Napríklad titulný text k CD Zhasínania napísal spisovateľ M. Grupač. S týmto programom sa Arzén realizuje najmä na rozličných vernisážach, seminároch, výstavách... Naznačené hudobné spojenia, či už básnické, rockové alebo folklórne, môžete počuť na všetkých albumoch skupiny. Výnimku tvorí CD Na skle maľované, keď Arzén dostal ponuku nahrať a prearanžovať známy muzikál „na vlastný obraz“. Vzniklo to vďaka významnému vkladu dvoch protagonistov kapely, a to speváka Jara Gaža, ktorý hrá v predstavení Mestského divadla v Žiline titulnú postavu Jánošíka, a gitaristu Paľa Cabadaja, ktorý sa zas pod muzikál podpísal ako hudobný aranžér. Keďže má skupina k tomuto predstaveniu veľmi blízko, niektoré skladby využíva aj vo svojom repertoári a, samozrejme, hráva ich tiež na koncertoch.

V roku 2008 vydali chalani svoj šiesty album S tebou či bez teba. Arzén Naďalej ostáva verný svojmu žánru a okrem balád a štylizovaných terchovských skladieb na platni možno počuť aj experimentovanie, rockový temperament alebo inštrumentálku. Skupina Arzén aktívne koncertuje a v poslednom období odohrala množstvo vystúpení na festivaloch doma i v zahraničí (USA. Poľsko, Česko, Maďarsko).

Členovia skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1995 Demo 1990-95
  • 1998 Arzén
  • 2000 Ešte raz
  • 2003 Zhasínania
  • 2004 Pokušenie
  • 2005 Na skle maľované
  • 2008 S tebou či bez teba
  • 2011 Odpovede
  • 2017 Teraz nám vyhráva

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]