Atentát v Bologni
Atentát v Bologni, prezývaný aj Bolognský masaker (tal.: Strage di Bologna) bol veľký bombový útok na Hlavnú železničnú stanicu v talianskej Bologni z 2. augusta 1980, pri ktorom zahynulo 85 ľudí a viac ako 200 ich bolo zranených. Dodnes ide o najvačší teroristický útok v Taliansku po 2. sv. vojne a podľa počtu obetí aj o 3. najvačší teroristický útok spáchaný na území Európskej únie.
Bomba bola tvorená pravdepodobne 23 kilogramovou zmesou TNT a RDX a bola umiestnená v kufri v čakárenskom vestibule stanice. Vybuchla o 10:25 miestneho času a úplne zničila veľkú čast budovy stanice plnej ľudí a zasiahla aj vlak na trati Ancona-Chiasso, ktorý čakal na 1. nástupišti. Výbuch bolo počuť na vzdialenosť mnoho kilometrov. Mesto síce nebolo na podobnú udalosť vôbec pripravené, zareagovalo však rýchlo. Kedže malo málo sanitiek, zranených hromadne odvážali do nemocnice aj na autobusoch a taxíkoch.
Z útoku bola spočiatku obviňovaná ultraľavicová organizácia Červené brigády, no už zakrátko sa ukázalo, že zodpovednosť zaň nesie niektorá z ultrapravicových skupín. Po rokoch zložitého vyšetrovania boli v júli 1988 štyria členovia neofašistickej skupiny Nuclei Armati Rivoluzionari (NAR) odsúdený na doživotné vazenia. Išlo o vodcu skupiny Valeria Fioravantiho ( v čase útoku mal 22 rokov ), jeho ženu Francescu Mambrovú ( v čase útoku 21 ročná ), Massimiliana Fachiniho a Sergia Picciafuoca. Ďalší dvaja obvinení členovia skupiny boli zodpovednosti za útok zbavení. V súvislosti so zámerným podsúvaním falošných dôkazov k obvineniu nevinných osôb boli na niekoľkoročné tresty pre marenie vyšetrovania odsúdený aj traja členovia Talianskej vojenskej spravodajskej agentúry (SISMA) a vplyvný líder slobodomurárskej lože P2 Licio Gelli. V júli 1990 odvolací súd rozsudky zrušil, no v novembri 1995 kasačný súd potvrdil doživotné tresty pre Fioravantiho a Mambrovú, ktorý však zodpovednosť za útok dodnes popierajú. V roku 2004 bol za spoluzodpovednosť pri útoku na 30 rokov odsúdený ešte Luigi Ciavardini, ktorý mal v čase útoku len 17 rokov.
K dnešnému dňu je v súvislosti s útokom v Bologni stále veľa nezodpovedaných otázok. Predpokladá sa, že za zorganizovaním útoku stojí oveľa viac osôb ako len spomínaný traja odsúdení, nejasnými ostávajú aj ich motívy. V súvislosti so spomínaným marením vyšetrovania vplyvnými ľudmi a pravdepodobným prepojením skupiny NAR na tajnú organizáciou Gladio existuje aj závažné podozrenie, že do útoku boli zapojené aj západné tajné služby.
Externé odkazy
Iné projekty
- Commons ponúka multimediálne súbory na tému atentát v Bologni