Avenue de Choisy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Avenue de Choisy

Avenue de Choisy je ulica v Paríži. Nachádza a v 13. obvode. Spolu s Avenue d’Ivry je jednou z hlavných os parížskej ázijskej štvrte.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Ulica vedie od križovatky s Boulevard Masséna smerom na sever, kríži Rue de Tolbiac, kde sá spája s Avenue d’Ivry a končí na Place d’Italie, spoločne s Boulevard Vincent-Auriol a Avenue d’Italie. Je dlhá 1 310 metrov a široká 30 metrov, od Rue de Tolbiac je jej šírka 31,50 m.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Už na pláne z roku 1672 je uvádzaná ako cesta z Vitry. Súčasťou Paríža sa však stala až v roku 1860 pri rozšírení mesta až k jeho hradbám. Do tej doby oddeľovala obce Gentilly a Ivry-sur-Seine. Svoj súčasný názov odvodzuje od mesta Choisy-le-Roi, kam vedie štátna cesta 305, ktorá je predĺžením Avenue de Choisy cez Ivry-sur-Seine. V rímskej dobe tvorila časť starej cesty z Lyonu do Lutetie.

Urbanizácia ulice začala až od druhej polovice 19. storočia, keď sa tu rozvíjal priemysel. Vznikla tu automobilka Panhard (pri renovácii premenená na byty a obchodné centrum) alebo čokoládovňa Lombart (prestavaná na Lycée Gabriel Fauré) a tiež veľká plynáreň, na mieste ktorej je dnes park Choisy. Nárast obyvateľov viedol aj k založeniu kostola Saint-Hippolyte.

Až do 60. rokov 20. storočia patrila Avenue de Choisy ku klasickej robotníckej zástavbe 13. obvodu. V 60. rokoch a na začiatku 70. rokov prebiehala operácia Italie 13, ktorej cieľom bola obnova rozsiahlej oblasti v južnej časti 13. obvodu. To malo za následok výstavbu niekoľkých výškových budov (cca 30 poschodí) a nákupného centra na začiatku Avenue de Choisy. Po tomto radikálnom období obnovy sa demografická skladba Avenue de Choisy veľmi premenila s príchodom imigrantov z Vietnamu a ďalších ázijských krajín, takže dnes je lemovaná po celej dĺžke množstvom ázijských reštaurácii a obchodov.

Významné objekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Place de Vénétie, námestie s obchodným centrom a výškovými obytnými budovami vzniklo v rámci operácie Italie 13 na mieste bývalej automobilky Panhard
  • Kostol Saint-Hippolyte z rokov 1909 – 1924, architekt Jules Astruc (1862 – 1935), postavený vďaka ústretovosti priemyselníckej rodiny Panhard
  • Dom č. 34 je bývalá pekáreň vyzdobená v rokoch 1927 – 1937. V roku 1984 bol dom zapísaný na zoznam historických pamiatok.
  • Lycée Gabriel Fauré, lýceum na mieste bývalej čokoládovne Lombart
  • Parc de Choisy z rokov 1936 – 1937 na mieste bývalej plynárne

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Avenue de Choisy na českej Wikipédii.