Béla Lugosi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Béla Lugosi
americký herec maďarského pôvodu
americký herec maďarského pôvodu
Narodenie 20. október 1882
Lugoj, Rakúsko-Uhorsko, dnes Rumunsko
Úmrtie 16. august 1956 (73 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Podpis Béla Lugosi, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránka belalugosi.com
Commons Spolupracuj na Commons Béla Lugosi

Béla Lugosi, vlastným menom Béla Ferenc Dezső Blaskó (* 20. október 1882, Lugoj, Rakúsko-Uhorsko, dnes Rumunsko – † 16. august 1956, Los Angeles, USA) bol americký herec maďarského pôvodu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V začiatkoch svojej kariéry pôsobil ako divadelný herec v Maďarsku. Potom odišiel do Nemecka, kde začal nakrúcať prvé filmy pod pseudonymom Arisztid Olt. Známym sa stal vďaka stvárneniu grófa Draculu v americkom filme Dracula z roku 1931, ktorý režíroval Tod Browning.

Od roku 1922 žil v USA, kde roku 1931 získal na základe úspešného divadelného predstavenia filmovú rolu Draculu. Medzi jeho ďalšie úspešné filmy z tohto obdobia patria napr. Čierna mačka (1934) alebo Havran (1935). V nasledujúcich rokoch hral Lugosi väčšinou vo filmoch, ktoré sa zaoberali témou mágie, okultizmu, satanizmu a vampirizmu, ale svoju najslávnejšiu rolu už nikdy neprekonal.

V staršom veku Lugosi nedostával veľa filmových príležitostí, na sklonku života hral len vo filmoch „kategorie B“ režiséra Eda Wooda (Glen or Glenda, Bride of the Monster a Plan 9 from Outer Space).

Béla Lugosi zomrel v roku 1956 na srdečný kolaps. Jeho posledným prianím bolo, aby bol pochovaný v kostýme svojej najslávnejšej filmovej postavy – Draculu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]