BPzV

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bojové průzkumné vozidlo BPzV
BPzV Svatava

BPzV Svatava

Základná charakteristika
Posádka 6 osôb
Dĺžka 6,7 m
Šírka 3,1 m
Výška 2 m
Hmotnosť 13,8 t
Pancierovanie a výzbroj
Pancierovanie
Hlavná zbraň kanón 2A28 kalibru 73 mm
Sekundárne zbrane guľomet PKT kalibru 7,62 mm, protitankový raketový komplet 9K11 Maljutka
Pohon a pohyb
Pohon Motor: UTD-20
220 kW
Odpruženie torzné tyče
Max. rýchlosť 65 km/h na ceste, 7 km/h vo vode
Pomer výkon/hmotnosť 15,94 kW/t
Dojazd 750 km
Priechodnosť obojživelné, prekročitelnosť 2,5 m, vertikalny stupeň 0,7 m

BPzV Svatava je československé bojové prieskumné obojživelné vozidlo určené k vedeniu prieskumnej alebo bojovej činnosti v tyle protivníka, skonštruované na základe bojového vozidla pechoty BVP-1. Jeho vývoj začal v roku 1984, a v roku 1987 bol vyrobený prvý prototyp a nasledujúci rok bol stroj zavedený do výzbroje Československej ľudovej armády. Jeho hlavná zbraň je kanón kalibru 73 mm s napojeným guľometom, výzbroj ďalej tvorí protitankový raketový komplet 9K11 Maljutka, štyri pancierové päste RPG-75 a dvanásť ručných granátov. Vozidlo je vybavené vrhačom dymových granátov, nočným pozorovacím prístrojom, rádiolokátorom, rádiolokačným pátračom, navigačným zariadeným, prostriedky protichemického prieskumu, rádiostanicou a ďalším vybavením. Dokopy bolo vyrobených 200 kusov.

Modernizácia BPsV ISTAR[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2013 Ministerstvo obrany SR predstavilo modernizáciu pôvodných, na Slovensku vyrábaných bojových vozidiel sovietskej konštrukcie BMP-2. Takto modernizované vozidlo dostalo označenie BVP-M2 SKCZ. Následné vojskové skúšky preukázali veľké problémy tejto modernizácie a ukázalo sa, že takáto rozsiahla modernizácia je slepou uličkou. Na základe neúspešných vojskových skúšiek, Ozbrojené sily Slovenskej republiky odmietli vozidlo zaradiť do výzbroje.[1] Ministerstvo obrany SR sa následne rozhodlo pre zmenu prístupu pri modernizácii vozidiel sovietskej konštrukcie radu BMP a pristúpilo k modernizácii 35 kusov vozidiel v menšom rozsahu. Celkovo bolo modernizovaných 18 vozidiel na štandard BPsVI (Bojové Prieskumné Vozidlo ISTAR) a 17 vozidiel na štandard BVP-M. Na modernizácií sa podieľali spoločnosti Konštrukta Defence, EVPÚ a MSM Land Systems Division Trenčín, súčasť spoločnosti MSM Group. BPsVI je určené pre prieskumný prápor ISTAR 2. prešovskej mechanizovanej brigády.

Modernizácia vozidla spočíva v generálnej oprave podvozku, vrátane motora a prevodového ústrojenstva, vozidlo prešlo kompletnou vnútornou ergonomickou prestavbou ‒ modernizovaný a humanizovaný bol kompletný interiér vozidla, vrátane osadenia nezávislého kúrenia a klimatizácie. Pôvodnú jednoosobovú vežu so 73 mm kanónom 2A28 a ručne riadenou PTRS Maljutka nahradila gyroskopicky stabilizovaná bezposádková veže Turra 30 s rýchlopalným kanónom 2A42, guľometom PKTM kalibru 7,62 mm a dvoma PTRS Konkurs. Veža pritom vie odpaľovať aj izraelské PTRS Spike. Zásoba vo veži vezenej munície je 330 ks pri 30 mm munície a 600 ks pri nábojoch kalibru 7,62 mm.[2] Vodič ma k dispozícii nový periskopický kombinovaný pozorovací prístroj vodiča DND-5F. Osádka vozidla je spojená hovorovým zariadením RF-7800I americkej spoločnosti Harris. Súčasťou modernizácie je aj meteostanica a navigačné zariadenie Kestrel-5500.[3] Gyroskopické stabilizovanie veže a systém riadenia paľby (SRP) so streleckým zameriavačom, výrazne zvyšuje presnosť streľby. Zameriavacie systémy sú vybavené infračervenou kamerou Tilde A z rozlíšením 640x480 pixelov od spoločnosti Leonardo a TV kamerou a laserovým diaľkomerom. Nový je aj detektor ožiarenia od Izraelskej firmy Elbit, ktorý spolupracuje s ôsmymi kusmi zadymovacích granátov a to v plne automatickom režime (SOFT-KILL). Zvýšená bola aj odolnosť spodnej časti (dna) proti účinkom mín a IED s tým, že posádka sedí na proti-mínových sedačkách s ochranou dľa úrovne 2 STANAG 4569.[4] BPsVI získala aj pozemný rádiolokátor FLIR Ranger R20S s dosahom 30 km, ktorý na tuto vzdialenosť dokáže odhaliť idúce vozidlo alebo na 12 km pohybujúceho sa človeka. BPsVI môže vypúšťať drony RQ-11 Raven, ktorého súčasť je laserový značkovač a výdrž vo vzduchu je 60 – 90 minút. Rýchlosť letu dronu je 30 km/hod a dosah cca 10 km.[5]

Používatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému BPzV

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku BPzV na českej Wikipédii.

  1. BVP-M2 SKCZ [online]. . Dostupné online.
  2. BVP-M [online]. . Dostupné online.
  3. Slovenská armáda prevzala modernizované bojové vozidlá pechoty [online]. . Dostupné online.
  4. Modernizované BPzV – najmodernejší prírastok OS SR [online]. . Dostupné online.
  5. RQ-11 Raven Unmanned Aerial Vehicle [online]. . Dostupné online.