Ballyconnell

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Ballyconnell (ír. Béal Átha Conaill) je malé mesto na severe Írska, v severozápadnej časti grófstva Cavan. Žije tu 747 obyvateľov (2006).

Leží v nadmorskej výške 55 m n. m. pri vodnom kanáli Shannon-Erne Waterway, na križovatke cesty II. triedy N87 s regionálnou cestou R205, 2 km južne od hranice so Severným Írskom. Cavan je vzdialený 29 km na juhovýchod, najbližšie mestá sú Belturbet 14 km na VJV, Ballinamore 19 km na juhozápad, Killeshandra 22 km na JJV; Enniskillen leží 36 km na sever. Severozápadne od mesta sa vypína vrch Slieve Rushen (404 m n. m.).

Prvá písomná zmienka pochádza z r. 1323 pod názvom Áth na Mianna. V r. 1660-1702 nieslo názov Gwyllymsbrook. Pred vybudovaním kanála, ktorý sa pôvodne nazýval Woodford Canal, pretekala cez mesto rieka Grainne, pri ktorej brode vznikla malá pevnosť. Tá bola súčasťou starej hranice medzi súčasnými provinciami Ulster a Connaught.

Miestny Market House bol dokončený v r. 1838 a bol využívaný armádou ako základňa počas nepokojov v Severnom Írsku. V r. 2005 bol odpredaný do vlastníctva Cavan County Council a v súčasnosti je opustený a nevyužívaný. Miestna železničná stanica ležala na úzkorozchodnej trati Leitrimsko-Cavanskej železnice, bola otvorená v r. 1887 a zatvorená v r. 1959.

V súčasnosti tvorí ekonomickú základňu mesta predovšetkým poľnohospodárstvo, spracovanie poľnohospodárskych produktov, tiež tu stojí cementáreň, fabrika na výrobu plastov a ďalšia na výrobu krmív pre hospodárske zvieratá.