Benjamin Thompson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Benjamin Thompson
americký architekt
Narodenie3. júl 1918
Saint Paul, Minnesota, USA
Úmrtie21. august 2002 (84 rokov)
New Jersey, USA

Benjamin Thompson (* 3. júl 1918, Saint Paul, Minnesota, USA – † 21. august 2002, New Jersey) bol americký architekt.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Benjamin Thompson sa narodil v roku 1918 v meste St. Paul v štáte Minnesota. V roku 1941 ukončil štúdium na univerzite v Yale s titulom bakalára v odbore Veda o umení. Po štvorročnej službe v námorníctve Spojených štátov amerických počas 2. svetovej vojny sa pripojil spolu so svojimi 6 spolužiakmi z univerzity k Walterovi Gropiusovi s plánom ako formovať architektúru. Gropius to prijal a tak sa vlastne sformovala skupina TAC – The Architect’s Collaborative.

Počas obdobia keď Thompson pôsobil so skupinou TAC začal tiež podnikať v obore „Design Research“ (dizajn skúmania, bádania), ktorý sa špecializoval v navrhovaní doplnkových predmetov. Jeho úspech bol zvýšený budovou, ktorú navrhol pre administratívu. Vystupuje ako jedna z najlepších príkladov komerčnej architektúry 20. storočia.

Thompson opustil skupinu TAC v roku 1966, ale jeho práca ostala verná jej spôsobom. Thompson zastával silné presvedčenie v silu architektúry. Usiloval sa vytvoriť budovy tak aby zvýšili kvalitu života.

V roku 1987 American Institute of Architects – AIA (Americký inštitút architektov) vyhlásil Thompsona a jeho firmu za firmu roka. V roku 1992 mu AIA udelila najväčšie vyznamenanie pre amerických architektov, Zlatú medailu AIA. Táto cena bola udelená iba 50 architektom od začiatku jej udeľovania v roku 1907, medzi ktorými sú mena ako Frank Lloyd Wright, Louis Kahn a Ieoh Ming Pei.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Thompson navrhoval tak, že jeho návrhy spočívali na charakteristickom vnímaní jednoduchej elegancie a konečnej štruktúry. Často zakladá svoje budovy v lesoch Nového Anglicka, presycuje svoje budovy duchom miesta skrz umiestnenia a výberom materiálu.

Používaním praktického a ľudského ako vedúcich princípov, Thompson tvoril jednoduché, poctivé stavby ktoré sa rozchádzali z teóriami väčšiny post-modernistov.

Počas pôsobenia v TAC, Thompson zodpovedal za návrh Williams College’s Greylock Quadrangle ako aj Brandeis Universtiy Quadrangle a akademickej budovy pre Andover Academy. Thompson bol taktiež predsedom Úradu architektov na Harvadskej škole dizajnu v období od roku 1963 do roku 1967.

Nie dlho potom ako dokončil projekt Williams College’s Greylock Quadrangle si Thompson založil vlastnú firmu – Benjamin Thompson and Associates (BTA). Tvoril veľa návrhov pre školy a univerzity v Novom Anglicku vrátane vedeckého centra Williams College's Bronfman.

Ďalších 30 rokov si Thompsonová BTA získala silný vplyv v architektúre. Thompson pracoval na prístave v Baltimore, na železničnej stanici vo Washingtone, na Kráľovských viktoriných prístavoch v Londýne a mnohých iných vrátane opravy Boston's Faneuil Hall (trhovisko).

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]