Benjamin Thompson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Benjamin Thompson (* 3. júl 1918 – † 21. august 2002) bol americký architekt.

Život[upraviť | upraviť kód]

Benjamin Thompson sa narodil v roku 1918 v meste St.Paul v štáte Minnesota. V roku 1941 ukončil štúdium na univerzite v Yale s titulom bakalára v odbore Veda o umení. Po štvorročnej službe v námorníctve Spojených štátov amerických počas 2. svetovej vojny sa pripojil spolu so svojimi 6 spolužiakmi z univerzity k Walterovi Gropiusovi s plánom ako formovať architektúru. Gropius to prijal a tak sa vlastne sformovala skupina TAC – The Architect’s Collaborative.

Počas obdobia keď Thompson pôsobil so skupinou TAC začal tiež podnikať v obore „Design Research“ (dizajn skúmania, bádania), ktorý sa špecializoval v navrhovaní doplnkových predmetov. Jeho úspech bol zvýšeny budovou, ktorú navrhol pre administrativu. Vystupuje ako jedna z najlepších prikladov komerčnej architektúry 20. storočia.

Thompson opustil skupinu TAC v roku 1966, ale jeho práca ostala verná jej spôsobom. Thompson zastával silné presvedčenie v silu architektúry. Usiloval sa vytvoriť budovy tak aby zvýšili kvalitu života.

V roku 1987 American Institute of Architects (AIA), Americký inštitút architektov, vyhlásil Thompsona a jeho firmu za firmu roka. V roku 1992 mu AIA udelila najväčšie vyznamenanie pre amerických architektov, Zlatú medailu AIA. Táto cena bola udelená iba 50 architektom od začiatku jej udeľovania v roku 1907, medzi ktorými sú mena ako Frank Lloyd Wright, Louis Kahn a Ieoh Ming Pei.

Benjamin Thompson zomrel 20. augusta 2002 v Cambridge, Mass.

Tvorba[upraviť | upraviť kód]

Thompson navrhoval tak, že jeho návrhy spočívali na charakteristickom vnímani jednoduchej elegancie a konečnej štruktúry. Často zakladá svoje budovy v lesoch Nového Anglicka, presycuje svoje budovy duchom miesta skrz umiestnenia a výberom materiálom.

Používaním praktického a ľudského ako vedúcich princípov, Thompson tvoril jednoduché, poctivé stavby ktoré sa rozchádzali z teóriami väčšiny post-modernistov.

Počas pôsobenia v TAC, Thompson zodpovedal za návrh Williams College’s Greylock Quadrangle ako aj Brandeis Universtiy Quadrangle a akademickej budovy pre Andover Academy. Thompson bol taktiež predsedom Úradu architektov na Harvadskej škole dizajnu v období od roku 1963 do roku 1967.

Nie dlho potom ako dokončil projekt Williams College’s Greylock Quadrangle si Thompson založil vlastnú firmu – Benjamin Thompson and Associates (BTA). Tvoril veľa návrhov pre školy a univerzity v Novom Anglicku vrátane vedeckého centra Williams College's Bronfman.

Ďalších 30 rokov si Thompsonová BTA získala silný vplyv v architektúre. Thompson pracoval na prístave v Baltimore, na železničnej stanici vo Washingtone, na Kráľovských viktoriných prístavoch v Londýne a mnohých iných vrátane opravy Boston's Faneuil Hall (trhovisko).

Citáty[upraviť | upraviť kód]

  • „Aby bolo umenie časťou nášho života, musíme s ním žiť, nie iba zájsť do múzea. Veci ako múzea alebo Lincolnovo Centrum zabíjajú umenie a hudbu. Umenie nie je iba časťou pre ľudí, ale malo by byť súčasťou všetkého čo robia – vo varení a Boh vie, že aj v chlebe na stole.“ Interview pre The New Yorker, 1963.
  • „Bolo to jedlo, bola to kultúra jedla, bol to návrh objektov, ktoré nás obklopujú v našom každodennom živote a budovy, ktoré to predávajú. Bola to neobyčajná oslava dizajnu, urbanizmu a všetkých vecí, ktoré sme vždy brali ako samozrejme. Bol jednou zo síl, ktoré v tomto ohíade zmenili ameriku“. Moshe Safdie o Thompsonovej architektúre.

Zdroje[upraviť | upraviť kód]