Ieoh Ming Pei

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ieoh Ming Pei
čínsko-americký architekt
Ieoh Ming Pei
Narodenie26. apríl 1917
Kanton, Čína
Úmrtie1. máj 2019 (102 rokov)
New York, New York, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ieoh Ming Pei

Ieoh Ming Pei (po čínsky Pej Jü-ming, pchin-jin: Bèi Yùmíng; 26. apríl 1917, Kanton, Čína – † 16. máj 2019, New York, New York, USA[1]) bol čínsko-americký architekt, ktorý pôsobil v New Yorku, popredný predstaviteľ modernej architektúry. Je nositeľom Pritzkerovej ceny. Známy je aj svojími iniciálkami I. M. Pei.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Doslovný preklad mena Jü-ming z čínštiny znie „Zreteľne vrytý“. Pri jeho udelení preukázali architektovi rodičia značnú dávku vešteckého nadania. Za posledných päťdesiat rokov Ieoh Ming Pei navrhol viac ako 50 budov po celom svete od priemyslových mrakodrapov a významných múzeí až po ubytovne pre obyvateľov s nízkym príjmom.

Pei vyrastal v Šanghaji, ale v roku 1935 sa presťahoval do Spojených štátov, aby tu študoval architektúru na Massachusetts Institute of Technology a potom na Harvard University. V roku 1948 bol architektonickým riaditeľom v developerskej firme Webb and Knapp. Vlastnú firmu založil v roku 1958.

I. M. Pei zvyčajne používal veľké, abstraktné formy a ostré, geometrické tvary. Ním navrhnuté do skla zahalené štruktúry pramenia z hi-tech modernistického smeru. Pei sa jednako len omnoho viac zaujíma o funkčnosť než o teóriu.

Počas svojej kariéry, Pei a jeho firma, vyhrali veľa architektonických cien. Prestížnu Pritzkerovu cenu dostal on sám v roku 1983.

„Myslím si, že architektúra je pragmatickým umením. Aby sa stala umením skutočným, musí byť postavená na potrebných základoch.“ [2]

Bank of China Tower
Pyramide du Louvre

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Massachusetts Institute of Technology, B. Arch. 1940 (Bakalár)
  • Harvard Graduate School of Design M. Arch. 1946 (Magister)

Dôležité budovy[upraviť | upraviť zdroj]

Podobní tvorcovia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. GOLDBERGER, Paul. I.M. Pei, World-Renowned Architect, Is Dead at 102. The New York Times, 16 May 2019. Dostupné online [cit. 2019-05-16]. ISSN 0362-4331. (po anglicky)
  2. Slávnostný prejav Archivované 2009-02-03 na Wayback Machine I. M. Pei pri udelení Pritzkerovej ceny, v roku 1983. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]