Ieoh Ming Pei

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ieoh Ming Pei
americko-čínsky architekt
americko-čínsky architekt
Narodenie26. apríl 1917 (101 rokov)
Kanton, Čína
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ieoh Ming Pei

Ieoh Ming Pei (po čínsky Pej Jü-ming, pchin-jin: Bèi Yùmíng; * 26. apríl 1917) je americko-čínsky architekt pôsobiaci v New Yorku, popredný predstaviteľ modernej architektúry. Je nositeľom Pritzkerovej ceny. Známy je aj svojími iniciálkami I. M. Pei.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Doslovný preklad mena Jü-ming z čínštiny znie „Zreteľne vrytý“. Pri jeho udelení preukázali architektovi rodičia značnú dávku vešteckého nadania. Za posledných päťdesiat rokov Ieoh Ming Pei navrhol viac ako 50 budov po celom svete od priemyslových mrakodrapov a významných múzeí až po ubytovne pre obyvateľov s nízkym príjmom.

Pei vyrastal v Šanghaji, ale v roku 1935 sa presťahoval do Spojených štátov, aby tu študoval architektúru na Massachusetts Institute of Technology a potom na Harvard University. V roku 1948 bol architektonickým riaditeľom v developerskej firme Webb and Knapp. Vlastnú firmu založil v roku 1958.

I. M. Pei zvyčajne používal veľké, abstraktné formy a ostré, geometrické tvary. Ním navrhnuté do skla zahalené štruktúry pramenia z hi-tech modernistického smeru. Pei sa jednako len omnoho viac zaujíma o funkčnosť než o teóriu.

Počas svojej kariéry, Pei a jeho firma, vyhrali veľa architektonických cien. Prestížnu Pritzkerovu cenu dostal on sám v roku 1983.

„Myslím si, že architektúra je pragmatickým umením. Aby sa stala umením skutočným, musí byť postavená na potrebných základoch.“ [1]

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Massachusetts Institute of Technology, B. Arch. 1940 (Bakalár)
  • Harvard Graduate School of Design M. Arch. 1946 (Magister)

Dôležité budovy[upraviť | upraviť zdroj]

Podobní tvorcovia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Slávnostný prejav I. M. Pei pri udelení Pritzkerovej ceny, v roku 1983. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]