Richard Rogers

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lord Richard George Rogers, Baron Rogers of Riverside
rod. Richard Rogers
britský architekt
Richard Rogers
Dielo
Významné stavbyEurópsky súd pre ľudské práva, Budova Lloyd’s, Centre national d’art et de culture Georges-Pompidou, Millennium Dome
Osobné informácie
Narodenie23. júl 1933 (88 rokov)
 Florencia, Taliansko
Odkazy
Spolupracuj na Commons Richard Rogers
(multimediálne súbory na commons)

Richard Rogers, celým menom Lord Richard George Rogers, Baron Rogers of Riverside (* 23. júl 1933, Florencia, Taliansko) je britský architekt známy predovšetkým svojimi modernistickými a funkcionalistickými budovami.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Reuters Data Centre

Richard Rogers študoval architektúru na Architectural Association School of Architecture v Londýne a v roku 1962 promoval na Yale School of Architecture v USA. Na Yale sa zoznámil s ďalším britským architektom Normanom Fosterom. Po svojom návrate do Anglicka založil spolu s Fosterom a manželkami Sue Rogers a Wendy Cheesman architektonickú spoločnosť Team 4. Team 4 si rýchlo vybudoval reputáciu svojimi modernistickými návrhmi s industriálnymi prvkami.

Spoločnosť sa v roku 1967 rozdelila a Rogers začal spolupracovať s talianskym architektom Renzom Pianom na návrhu pre budovu Centre Georges Pompidou v Paríži. Ich návrh sa potom realizoval v roku 19721978. V centre v súčasnosti sídlia dve inštitúcie, a to: knižnica Bibliothèque publique d'information a múzeum moderného umenia Musée National d'Art Moderne. Budova sa stala veľmi kontroverznou, kvôli svojmu industriálnemu zjavu, pričom niektorým ľuďom pripomína rafinériu uprostred historického centra Paríža. Celá budova je doslova prevrátená naruby – ventilačné šachty, vodovodné potrubia, elektrické vedenia a eskalátory sú umiestnené z vonkajšej strany fasády, čím vo vnútri vznikol voľný priestor vhodný pre vystavovanie moderného umenia.

V roku 1976 Rogers založil svoju vlastnú architektonickú firmu Richard Rogers Partnership. V roku 1979 sa začalo s výstavbou budovy poisťovaciej spoločnosti Lloyd's v srdci londýnskeho City. Architektonické riešenie bolo založené na rovnakom princípe ako Centre Georges Pompidou. Budovu dokončili v roku 1984.

V roku 1985 získal prestížnú zlatú medailu RIBA (Royal Institute of British Architects, slovensky: Kráľovský inštitút britských architektov). V roku 1991 ho kráľovná Alžbeta II. povýšila do šlachitckého stavu.

V prvej polovici 90. rokov realizoval neďaleko železničnej stanice Victoria budovu britskej televíznej spoločnosti Channel 4. V roku 1995 otvorili aj budovu Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu a nedávno dokončili aj súdne dvory vo francúzskom Bordeaux (1998) a v belgických Antwerpách.

Rogersova medzinárodná reputácia utrpela po fiasku s Millennium Dome (1999) v Londýne, ktorého bol Rogers veľkým zástancom. Napriek tomu je Rogers stále považovaný za jedného z najvýznamnejších architektov súčasnosti. V roku 2006 vyhral Stirlingovu cenu, cenu ktorú udeľuje RIBA, za stavbu Terminálu 4 Medzinárodneho letiska Barajas v Madride. Richard Rogers je taktiež jedným z autorom komplexu budov, ktorý nahradí orld Trade Center, ktoré bolo zničené pri teroristických útokoch 11. septembra 2001.

Najznámejšie stavby[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Famous architect's landmark designs to be exhibited in Taipei [online]. Taiwan News. Dostupné online. (anglicky)