Richard Rogers

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lord Richard George Rogers, Baron Rogers of Riverside
rod. Richard George Rogers
britský architekt
Richard Rogers
Dielo
Významné stavbyEurópsky súd pre ľudské práva
Lloyd’s building
Centre national d’art et de culture Georges-Pompidou
Millennium Dome
Osobné informácie
Narodenie23. júl 1933
 Florencia, Taliansko
Úmrtie18. december 2021 (88 rokov)
 Londýn, Spojené kráľovstvo
Alma materArchitectural Association School of Architecture
Odkazy
Spolupracuj na Commons Richard Rogers
(multimediálne súbory na commons)

Richard George Rogers, Baron Rogers of Riverside (rod. Richard George Rogers; * 23. júl 1933, Florencia, Taliansko – † 18. december 2021, Londýn, Spojené kráľovstvo[1]) bol britský architekt známy predovšetkým svojimi modernistickými a funkcionalistickými budovami.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Budova Lloyd’s
Reuters Data Centre

Richard Rogers študoval architektúru na Architectural Association School of Architecture v Londýne a v roku 1962 promoval na Yale School of Architecture v USA. Na Yale sa zoznámil s ďalším britským architektom Normanom Fosterom. Po svojom návrate do Anglicka založil spolu s Fosterom a manželkami Sue Rogers a Wendy Cheesman architektonickú spoločnosť Team 4. Team 4 si rýchlo vybudoval reputáciu svojimi modernistickými návrhmi s industriálnymi prvkami.

Spoločnosť sa v roku 1967 rozdelila a Rogers začal spolupracovať s talianskym architektom Renzom Pianom na návrhu pre budovu Centre Georges Pompidou v Paríži. Ich návrh sa potom realizoval v roku 19721978. V centre v súčasnosti sídlia dve inštitúcie, a to: knižnica Bibliothèque publique d’information a múzeum moderného umenia Musée National d’Art Moderne. Budova sa stala veľmi kontroverznou, kvôli svojmu industriálnemu zjavu, pričom niektorým ľuďom pripomína rafinériu uprostred historického centra Paríža. Celá budova je doslova prevrátená naruby – ventilačné šachty, vodovodné potrubia, elektrické vedenia a eskalátory sú umiestnené z vonkajšej strany fasády, čím vo vnútri vznikol voľný priestor vhodný pre vystavovanie moderného umenia.

V roku 1976 Rogers založil svoju vlastnú architektonickú firmu Richard Rogers Partnership. V roku 1979 sa začalo s výstavbou budovy poisťovacej spoločnosti Lloyd's v srdci londýnskeho City. Architektonické riešenie bolo založené na rovnakom princípe ako Centre Georges Pompidou. Budovu dokončili v roku 1984.

V roku 1985 získal prestížnu zlatú medailu RIBA (Royal Institute of British Architects, slovensky: Kráľovský inštitút britských architektov). V roku 1991 ho kráľovná Alžbeta II. povýšila do šľachtického stavu.

V prvej polovici 90. rokov realizoval neďaleko železničnej stanice Victoria budovu britskej televíznej spoločnosti Channel 4. V roku 1995 otvorili aj budovu Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu a nedávno dokončili aj súdne dvory vo francúzskom Bordeaux (1998) a v belgických Antwerpách.

Rogersova medzinárodná reputácia utrpela po fiasku s Millennium Dome (1999) v Londýne, ktorého bol Rogers veľkým zástancom. Napriek tomu je Rogers stále považovaný za jedného z najvýznamnejších architektov súčasnosti. V roku 2006 vyhral Stirlingovu cenu, cenu ktorú udeľuje RIBA, za stavbu Terminálu 4 Medzinárodneho letiska Barajas v Madride. Richard Rogers je taktiež jedným z autorov komplexu budov, ktorý nahradí World Trade Center, ktoré bolo zničené pri teroristických útokoch 11. septembra 2001.

Najznámejšie stavby[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Richard Rogers, Architect Behind Landmark Pompidou Center, Dies at 88. The New York Times, 18 December 2021. Dostupné online [cit. 2021-12-19].
  2. Famous architect's landmark designs to be exhibited in Taipei [online]. Taiwan News. Dostupné online. Archivované 2016-03-04 z originálu. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]