Bernhard August Salbach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bernhard August Salbach
nemecký vodohospodársky odborník
Narodenie14. júl 1833
Königsberg, Pruské kráľovstvo (dnes Rusko)
Úmrtie21. december 1894 (61 rokov)
Drážďany, Nemecko
Pamätná tabuľa s reliéfom Bernharda Salbacha na bývalej vodárni Saloppe v Drážďanoch. Text voľným prekladom: „Táto vodná stavba bola zrealizovaná podľa návrhu a pod vedením inžiniera Bernharda Salbacha z Königsbergu. Potom, čo závod desať rokov darúval dokonale čistú vodu, vyjadrili tu radnica a členovia zastupiteľstva takúto vďaku.“ Povodňová značka vľavo vyznačuje kulminačnú hladinu 9,4 m počas povodne na Labe zo 17. augusta 2002.

Bernhard August Salbach (* 14. júl 1833, Königsberg – † 21. december 1894, Drážďany) bol nemecký vodohospodársky odborník, stavebný radca a projektant.

Študoval na Priemyselnom inštitúte v Berlíne. Po absolvovaní školy pracoval pre firmu firmu C. Korte & spol. a neskôr ako mestský radca.[1]

Podieľal sa na výstavbe a projektovaní viacerých vodohospodárskych stavieb. Medzi najznámejšie patria vodáreň Saloppe (Drážďany), projekt Vodovodní řád (Nový Jičín), alebo výstavba bratislavskej vodárne.[2] Pracoval aj na vodovodných systémoch v mestách: Budapešť, Fiume, Linz, Ofen, Praha a Viedeň.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b BERNHARD SALBACH – Spoluautor a projektant bratislavského vodovodu [online]. bratislavskykraj.sk, 2020-12-06, [cit. 2021-06-28]. Dostupné online.
  2. Bernhard August Salbach. In: Galerie osobností [online]. Muzeum Novojičínska, [cit. 2020-11-18]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]