Pruské kráľovstvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Pruské kráľovstvo pozri Pruské kráľovstvo (rozlišovacia stránka).
Pruské kráľovstvo
Königreich Preußen
1701 – 1918 Slobodný štát Prusko 
Vlajka štátu
vlajka
Štátny znak
znak
Hymna: Preußenlied
Geografia
Mapa štátu
Rozloha
348 779 km² (1910)
Obyvateľstvo
Počet obyvateľov
34 472 509 (1910)
Štátny útvar
Predchádzajúce štáty:
Rímsko-nemecká ríša Rímsko-nemecká ríša
Bradenbursko-Prusko Bradenbursko-Prusko
Kráľovské Prusko Kráľovské Prusko
Slobodné mesto Gdansk (napoleonské vojny) Slobodné mesto Gdansk (napoleonské vojny)
Švédska Pomeránia Švédska Pomeránia
Nástupnícke štáty:
Slobodný štát Prusko Slobodný štát Prusko

Pruské kráľovstvo (nem. Königreich Preußen) bolo nemecké kráľovstvo ktoré zahŕňalo územie Pruska medzi rokmi 17011918 a zahŕňalo časti dnešného Nemecka, Poľska, Ruska, Litvy, Dánska, Belgicka a Česka. Bolo hybnou silou zjednotenia Nemecka v roku 1871 a bolo vedúcim štátom Nemeckého cisárstva až do jeho rozpustenia v roku 1918. Hoci si svoje meno vzalo z regiónu Prusko, bolo založené v Brandenburskom markgrófstve, kde bolo hlavným mestom Berlín.

Králi Pruska boli z rodu Hohenzollernovcov. Prusko bolo veľmocou odkedy sa stalo kráľovstvom, aj vďaka jeho predchodcovi Bradenbursku-Prusku ktoré sa stalo vojenskou veľmocou vďaka Fridrichovi Viliamovi I. ktorého prezývali "Veľký kurfirst".

Prusko pokračovalo v jeho upevňovaní moci pod vedením Fridricha II. (Fridrich Veľký), tretieho syna Fridricha Viliama I. Fridrich Veľký bol veľmi nápomocný pri začatí Sedemročnej vojny a držal sa svojho vlastného pri bojoch proti Rakúsku, Rusku, Francúzsku a Švédsku a vďaka nemu sa Prusko stalo európskou veľmocou a hralo dôležitú rolu v nemeckých štátoch. Potom čo sa ukázala moc Pruska, stalo sa hlavnou silou nemeckých štátov. V priebehu ďalších sto rokov, Prusko vyhralo mnoho bitiek. Bolo to pre jeho silu ktorou sa Prusko nepretržite snažilo zjednotiť všetky nemecké štáty pod jeho vládu. Po napoleonských vojnách otázka zjednotenia Nemecka do jednej krajiny spôsobila revolúciu v nemeckých štátoch, pričom každý chcel svoju vlastnú ústavu. Počiatočné pokusy zjednotenia Nemecka boli neúspešné, až do doby kedy vznikol Severonemecký spolok ktorý existoval od roku 1867 do 1871. Bol však videný skôr ako vojenská aliancia ktorá vznikla následkom Rakúsko-pruskej vojny, ale mnoho zákonov zo Severonemeckého spolku bolo neskôr použitých v Nemeckom cisárstve. Nemecké cisárstvo existovalo od roku 1871 do roku 1918 s úspešným zjednotením všetkých nemeckých štátov pod pruskú nadvládu. Bolo to kvôli porážke Napoleona III. v Prusko-francúzskej vojne. Vojna zjednotila všetky nemecké štáty proti spoločnému nepriateľovi a po víťazstve prišla ohromujúca vlna patriotizmu, ktorá zmenila názory niektorých z tých, ktorí boli proti zjednoteniu. A tak sa v roku 1871 Nemecko zjednotilo do jedného štátu bez Rakúska s dominantnou Pruskou silou. Prusko je považované za právneho predchodcu zjednotenej nemeckej ríše (1871–1945) a ako takého priameho predchodcu dnešnej Nemeckej spolkovej republiky. Formálny zánik Pruska bol vykonaný 25. februára 1947 po nariadení zo Spojeneckej kontrolnej rady z dôvodu údajnej tradície kráľovstva v militarizme a reakcionárstve a tak vytvorili cestu pre súčasnú organizačnú štruktúru nemeckých štátov. Ale Slobodný štát Prusko, ktorý vznikol po zrušení Pruského kráľovstva v dôsledku Prvej svetovej vojny, bol hlavnou demokratickou silou vo Weimarskej republike až do nacionalistického prevratu v roku 1932 známeho ako Pruský prevrat (Preußenschlag). Kráľovstvo zanechalo významné kultúrne dedičstvo a to najmä dnes presadzuje Nadácia pruského kultúrneho dedičstva, ktorá sa stala jednou z najväčších kultúrnych organizácii na svete.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kingdom of Prussia na anglickej Wikipédii.