Besarabská oblasť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Besarabská oblasť bola oblasť na juhozápade európskej časti Ruského impéria, v Besarábii, v rokoch 1812/18181873. V roku 1873 ju nahradila Besarabská gubernia.

Geografická poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Besarabská oblasť sa nachádzala na krajnom juhozápade Ruského impéria medzi riekami Dnester, Prut a Dunaj, ktoré tvorili jej hranicu na severe, východe a juhu (Dunaj). Od rumunskej Bukoviny ju oddeľoval úzky pás riek, lesov a polí. Prut a Dnester guberniu oddeľovali od Rumunského kráľovstva (oblastí moldavského kniežatstva a Dobruže).

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v článkoch: Besarábia, Moldavská demokratická republika a Dejiny Moldavska

Práve rusko-turecké vojny sa pričinili o oslobodenie Besarábie spod nadvlády Osmanskej ríše. Podľa mierovej zmluvy z Bukurešti, ktorá bola podpísaná v roku 1812, bolo toto územie pripojené k Ruskému impériu.

Oficiálny dátum vzniku Besarabskej oblasti bol stanovený na 29. apríla 1818, kedy bolo vydané nariadenie o jej vzniku. Najdôležitejšou osobitosťou zriadenia v Besarabskej oblasti bolo vytvorenie Najvyššieho sovietu, ktorý nahradzoval hlavnú vládu. Orgán mal administratívno-súdny charakter a bol oprávnený konať v mene Besarabskej oblasti. Nariadenie z roku 1818 však bolo 29. februára 1828 novelizované. Na základe novelizácie vznikla tzv. Inštitúcia na správu Besarabskej oblasti a jej vláda sa v tomto regióne viac podobala celkovej vláde gubernií v Ruskom impériu. Hlavné vedenie a vedenie gubernie boli podriadené ústredným orgánom, tak ako vo vnútorných guberniách. Novinkou, ktorú mala iba Besarabská oblasť však bol vznik oblastnej rady, ktorý zamenil predchádzajúci Najvyšší soviet. Kompetencie aké mal jeho predchodca jej však ostali.

Spočiatku to bola najviac spustošená časť Moldavska, na ktorej žilo sotva 25 % z celkového počtu obyvateľov Besarábie. V sústave Ruského impéria sa oblasť začala rýchlejšie rozvíjať, pretože do krajiny už nepodnikali svoje pustošivé výpravy ani Tatári ani Osmanská ríša. Do roku 1812 bol tento región slabo osídlený. Situácia sa však zmenila po príchode kolonistov z Nemecka, Ukrajiny, Ruska, Bulharska a Gagauzska. Národnostné etniká prišli podporiť svojou prítomnosťou aj Moldavci zo stredných oblastí Besarábie a spoza rieky Prut.

V roku 1829 po vzájomnom podpise Adrianopolskej mierovej zmluvy medzi Osmanskou ríšou a Ruským impériom, posledný menovaný získal oblasť pri delte Dunaja, ktorá sa tiež stala súčasťou Besarábie, avšak iba na 27 rokov. Po roku 1856, keď Ruské impérium prehralo Krymskú vojnu, bola táto oblasť opätovne pripojená k Dobrudži.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]