Bezčrevovce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
bezčrevovce
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Acoelomorpha
Baguña & Riutort, 2004
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Bezčrevovce (lat. Acoelomorpha) sú v širšom zmysle kmeň acélomátov a v užšom zmysle jedna z jeho dvoch tried. Podľa najnovších zistení fylogeneticky možno tvoria spolu s taxónom Xenoturbellida taxón Xenacoelomorpha, ktorý je sesterským kladom k Ambulacraria; sú to teda druhoústovce.[1].

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Sú to veľmi primitívne živočíchy tradične zaraďované k ploskuliam, niektoré sa stavbou tela blížia planuloidnému štádiu. Majú ešte difúznu nervovú sústavu a nemajú protonefrídie ani črevo, trávenie zabezpečuje tráviaci parenchým. Otázkou zostáva, či ich jednoduchosť je primárny stav, alebo či nejde o výsledok degradačného vývoja, prvá alternatíva je však pravdepodobnejšia. Patrí sem predovšetkým rad bezčrevovky (Acoela), je to archaická morská skupina. K najprimitívnejším bezčrevovkám patrí atlantickostredomorský druh Diopisthoporus longitubus – tento druh sa ešte neplazí po podklade a samice majú zachovanú dokonca pôvodnú (?) radiálnu symetriu.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

kmeň: bezčrevovce (Acoelomorpha)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Bezčrevovce

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Leonid L. Moroz, Hiroaki Nakano, Albert J. Poustka, Andreas Wallberg, Kevin J. Peterson, Maximilian J. Telford: Acoelomorph flatworms are deuterostomes related to Xenoturbella in: Nature febr. 2011, str. 255 – 258