Bioflavonoid

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Bioflavonoid (staršie sa - najmä komplex bioflavonoidov - označoval ako vitamín P, permeabilný faktor/permeabilný vitamín) je každý flavonoid s biologickým účinkom.

Bioflavonoidy sú látky patriace medzi rastlinné sekundárne metabolity. Sú známe pre svoje antioxidačné účinky. Obvykle majú kladný vplyv na ľudský organizmus, zvlášť na cievy.

Významné flavonoidy:

V súvislosti s pôsobením na ľudské zdravie sa flavonoidy často spomínajú pri víne, kde je ich dosť veľa. Preto sa víno považuje za výborné pre ľudí so srdcovo-cievnymi ťažkosťami. Flavonoidy regenerujú a spevňujú cievy.

Príkladom môže byť látka rutín, známa z prípravku askorutín, bežne podávaného v nemocniciach. Tento liek možno kúpiť bez predpisu v lekárňach. Existuje aj veľké množstvo ďalších liekov tohto typu. V závislosti od miery cievnych ťažkostí môžu napr. človeka s kŕčovými cievami už po 2 dňoch prestať bolieť nohy. Rutín nájdeme aj v čučoriedkach.

Ďalším flavonoidom je napr. citrín obsiahnutý v blankách dužniny citrusových plodov a v horkej bielej šupke pod kôrou plodu.

Veľké množstvo flavonoidov je aj v plodoch rastliny arónia. Usušené plody môžeme zakúpiť v lekárni a pripravovať si z nich čaj.