Preskočiť na obsah

Biskupické rameno

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Severná časť Biskupického ramena.
Južná časť Biskupického ramena.

Súradnice: 48°06′16″S 17°09′40″V / 48,104452°S 17,160996°V / 48.104452; 17.160996

Biskupické rameno je 30-hektárová vodná plocha odstaveného ramena pod Slovnaftom. Je približne 4 km dlhé a 20 m široké, v strede s plytčinou. Okolo sa rozprestierajú Biskupické luhy, ktoré sú európsky významným územím.

K histórii ramena patrí, že bolo pôvodne súčasťou Dunaja (jeho hlavným tokom) a obklopovalo Ostrov Kopáč. Dnes je rameno odrezané, vody nekomunikujú s Dunajom, vodu doň prečerpávajú z 1,6 km dlhého kanála, napojeného na kanál chladiarenských vôd Slovnaftu, ktorý bol vybudovaný vďaka projektu Asociácie ochrany prírody a priemyslu (APOP) v roku 1998. Takéto dotovanie vodou z kanála technologickej vody pre SLOVNAFT, a.s. však bolo za rok 2017 v priemernom prietoku 7,3 l.s-1, čo v princípe nestačí ani na náhradu výparu z vodnej hladiny Biskupického ramena.

V súčasnosti (2018) je v štádiu výstavby nápustný objekt umiestnený v telese ľavostrannej ochrannej hrádze Dunaja, ktorým môže byť privedená voda z ukľudňovacieho bazéna v záplavovom území až do prietoku 7000 l.s-1. Uvedená dotácia bude regulovaná tak, aby bolo možné cez Biskupické rameno ďalej dotovať sústavu Hornožitnoostrovných ramien až po Hamuliakovo. Od tohto opatrenia sa očakáva výrazné oživenie Biskupického ramena, ako aj celého priľahlého územia. Lužné lesy a ich obyvatelia tak opäť získajú životodarnú vodu.

Vyskytuje sa tu chránená rastlina truskavec obyčajný (Hippuris vulgaris), závitnicovka (Spirogyra), spirodelka mnohokoreňová (Spirodela polyrhiza) a žaburinka menšia (Lemna minor).

Nachádzajú sa tu rožkatce (rožkatec ponorenýCeratophyllum demersum a chránený rožkatec pohrúženýCeratophyllum submersum) a močiarka okrúhla (Batrachium circinatum).

Rastú tu stolístky (stolístok klasnatýMyriophyllum spicatum a stolístok praslenatýMyriophyllum verticillatum, ktorý je chránený a červenavce (červenavec prerastenolistýPotamogeton perfoliatus, červenavec kučeravýPotamogeton crispus). Rastie tu aj vodomor kanadský (Elodea canadensis), čo je invázna rastllina zo Severnej Ameriky

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]