Bitka pri Tange

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitka pri Tange

Bitka pri Tange (3. - 5. november 1914) je jedna z najhanebnejších porážok Spojeného kráľovstva počas prvej svetovej vojny. Bitka sa odohrala v oblasti prístavu Tanga v dnešnej Tanzánii.

Obojživelná operácia, ktorá mala obsadiť centrum nemeckej správy v Nemeckej východnej Afrike a ukončiť vojnu v tejto oblasti, sa skončila úplnou katastrofou, keď nemecký veliteľ Paul von Lettow-Vorbeck zmietol takmer osemkrát silnejšie britské jednotky späť do mora a zmocnil sa koristi, ktorá mu umožnila viesť boj po celý zvyšok vojny a pútať tak na seba mnohonásobne početnejšie sily Dohody.

Spojené kráľovstvo v boji nasadilo 8 000 vojakov, prevažne Indov, Paul von Lettow-Vorbeck asi 1 100 mužov, prevažne askariov. Britské straty predstavovali 360 mŕtvych[1] a 487 ranených,[2] nemecké 71 mŕtvych[2] a 76 zranených.[2] Do nemeckých rúk padli stovky pušiek, desiatky guľometov a asi 600 000 nábojov.

Bitka predstavovala jednu z najhanebnejších porážok vojsk Dohody za celú prvú svetovú vojnu a je často uvádzaná ako vzorový príklad toho, ako sa veci nemajú robiť, od výberu jednotiek až po konkrétne chyby veliteľov. Geoffrey Regan začlenil popis jednania britskej strany pri plánovaní a vykonaní operácie ako obzvlášť otrasný príklad diletantizmu do svojej Guinnessovej knihy Vojnových omylov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Miller 1974, p. 70,
  2. a b c Miller 1974, p. 71,

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Miller, Charles. Battle for the Bundu: The First World War in German East Africa. London: Macdonald & Jane's, 1974; and New York: MacMillan Publishing Co., Inc. 1974. ISBN 0-02-584930-1.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Bitva o Tangu na českej Wikipédii a Battle of Tanga na anglickej Wikipédii.