Bjørn Lomborg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bjørn Lomborg
dánsky štatistik
dánsky štatistik
Narodenie6. január 1965 (58 rokov)
Frederiksberg, Dánsko)
Odkazy
Webstránkalomborg.com
CommonsSpolupracuj na Commons Bjørn Lomborg

Bjørn Lomborg (* 6. január 1965, Frederiksberg, Dánsko) je dánsky štatistik.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vyštudoval politológiu na univerzite v Aarhuse a v Kodani, absolvoval ročný študijný pobyt na University of Georgia. Na univerzite v Aarhuese do roku 2005 pôsobil ako profesor štatistiky na katedre politológie. V rokoch 20022004 bol riaditeľom Inštitútu pre hodnotenie životného prostredia. Od roku 2005 prednáša na Obchodnej univerzite v Kodani a v roku 2006 sa dostal do funkcie riaditeľa Centra Kodaňského konsensu.

Slávnym sa stal vďaka svojej knihe Skeptický ekológ, ktorá roku 1998 vyšla v Dánsku a o 3 roky neskôr tiež po anglicky a rozpútala celosvetovú debatu o životnom prostredí. V roku 2007 mu vyšla kniha Schlaďte hlavy. Obe knihy vyšli aj v češtine.

Lomborg sa vo svojich knihách stavia skepticky proti väčšinovému prúdu v ekológii a spochybňuje účinnosť opatrení na znižovanie oxidu uhličitého. Tiež vidí súčasný svet optimisticky, nakoľko napríklad ovzdušie je pre človeka výrazne čistejšie ako keď sa spaľovalo vo veľkom uhlie a drevo. Napríklad údaj, že globálne otepľovanie zvýši počet úmrtí o 365 000 stavia do protikladu so skutočnosťou, že dané otepľovanie zachráni 1,7 milióna ľudí od smrti chladom. Kjótsky protokol považuje tiež za "kolosálny tunel".

V roku 2004 ho časopis Time zaradil medzi sto najvplyvnejších ľudí sveta.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Osobná stránka