Bojovnica smaragdová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bojovnica smaragdová
Betta smaragdina pair1.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Betta smaragdina
Ladiges, 1972
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Bojovnica smaragdová (Betta smaragdina) je druh ryby patriacej do podradu labyrintkovité (Anabantoidei) čeľade guramovité (Osphronemidae) a rodu bojovnice (Betta) Jej pomenovanie je vo všetkých jazykoch odvodené od jej nádhernej smarogdovozelenej až modrej farby. V prírode žije v stojatých vodách južnej a juhovýchodnej Ázie (v povodí rieky Mekong a Chao Phraya), ktoré sú veľmi často chudobné na kyslík. Preto sa im vyvinul pomocný dýchací „nadžiabrový“ orgán tzv. labyrint, ktorý rybám umožňuje prijímať kyslík priamo zo vzduchu. Tento druh dorastá do dĺžky 7 cm (2,8 palca).

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Bojovnica sa rozmnožuje tak, že postaví hniezdo a keď sa mu samička poddá, tak z nej vytlačí v nežnom objatí vajíčka a starostlivo ich poukladá do hniezda, o ktoré sa pozorne stará a odháňa všetkých nevítaných návštevníkov.

Chov v akváriu[upraviť | upraviť zdroj]

Bojovnice sa dobre hodia do spoločenských nádrží, ale iba ku pokojným a neagresívnym druhom, ktoré bojovniciam nebudú obhrýzať ich dlhé plutvy a súčasne nemôžu byť pre bojovnice vizuálnym rivalom, ako napríklad niektoré cichlidy. Ani malé rybky nie sú vhodní spoločníci, pretože by ich bojovnice mohli považovať za potravu. Ideálnym prostredím pre bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 litrov, v ktorom nechýbajú vysoké a voľne plávajúce rastliny. Vhodná teplota pre tieto rybky je medzi 24 – 30 °C a pH vody by malo byť v rozpätí 6,5 – 7,0, pričom je nevyhnutné prostredie udržiavať v uvedených mantineloch. Bojovnice sú veľmi citlivé na nepriaznivé podmienky, môžu trpieť alergiami na niektoré vybavenie akvária, prípadne na premnoženie baktérii a siníc.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Frank Stanislav (Černý Jaroslav), Akváriové ryby, PRÍRODA (Artia Praha), 1984 64-072-84 (510-21-85)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Emerald green betta na anglickej Wikipédii.