Borderská kólia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

BOC[upraviť | upraviť zdroj]

Borderská kólia

Littlethorn Forester at Cimmiekris
Krajina pôvodu Spojené kráľovstvo, Škótsko
FCI kód 1/1/297
Štandardy AKC,ANKC, FCI,
KCU, NZKC, UKC
Výška 45 – 53,5 cm (suky)
47,5 – 55 cm (psy)
Hmotnosť 13,5 – 22,5 kg
Pôvodné určenie pastiersky pes
Terajšie určenie pastiersky pes, spoločník, športový pes
Názov v krajine pôvodu Border Collie
Synonymá borderka, border kólia
Zaužívaná skratka BOC
Zoznam psích plemien
Psí portál

Borderská kólia (BOC) je psie plemeno uznané v FCI v sekcii 1 pod číslom 297. Je to atraktívny pes so živou, pozornou a milou povahou. Je známa ako jeden z najlepších ovčiakov na svete. Na pasenie oviec sa využíva už niekoľko storočí. Rozoznávame štyri základné farebné varianty:

- Štandard, nazývaný aj Bi-color (čierno-biely variant),

- Tri-color (čierno-hnedo-biely),

- Blue Merle (biely, až sivomodrý s čiernymi škvrnami).

- Red Merle (sfarbenie vytvára hnedé škvrny na zosvetlenom pieskovom, či béžovom podklade).

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Borderská kólia je pes atraktívneho vzhľadu, strednej veľkosti, s pomerne ľahko udržovateľnou srsťou rôznych farieb, pričom prevažujú bielo-čierne jedince. V žiadnom farebnom variante však nesmie prevažovať biela.

Štandard tohto plemena je značne voľný a toleruje sa pomerne veľká variabilita vo vzhľade. Dnes sa preto môžeme stretnúť s dvoma hlavnými líniami borderských kólií a to "pracovnou borderkou" a "show borderkou" ("exteriérová borderka"). Show borderka má svoje korene najmä v Austrálii a na Novom Zélande, kde sa chovateľom podarilo vyšľachtiť borderskú kóliu s elegantnejším exteriérom, ktorá na výstavách žne úspechy. Exteriérové borderské kólie sú jedince s vyšším telesným rámcom, výraznejšou hlavou a bohatším osrstením. Na úkor väčšej elegancie však táto línia stratila typické držanie hlavy, chýba jej správny pohyb a držanie chvosta, ktoré je priamo úmerné so správnou prácou zadných nôh pri pasení.

Takzvané pracovné borderky sú jedince subtílnejšieho telesného rámca. Správne nasadenia chvosta sledujúceho obrys zadných nôh úzko súvisí s kvalitou práce jedinca. Pracovné borderky nesú hlavu nižšie ako telo, vďaka čomu sa pohybujú špecifickým spôsobom.

Dnes sa chovatelia pokúšajú šľachtiť jedince vhodné na prácu aj na výstavy.

Povaha a upotrebenie[upraviť | upraviť zdroj]

Borderská kólia je mimoriadne inteligentné plemeno. Pri svojom pracovnom využití sa jedince museli spoliehať na svoje vlastné schopnosti, čo z neho spravilo bystrého a nezávislého psa. Schopnosť pásť majú borderské kólie vrodený, čo sa prejavuje tým, že pasú všetko, čo sa hýbe - ovce, kravy, ale aj mačky, kačky, či deti. Je to plemeno plné energie, ktorú potrebuje zmysluplne spotrebovať. Okrem pasenia sú vhodné rôzne kynologické športy ako sú agility, tanec so psom, flyball, frisbee, športová kynológia a pod.

Je to rýchlo sa učiace a ľahko ovládateľné plemeno s veľkou chuťou pracovať. Potvrdilo sa,že border kólie sú naozaj lepšie ako Maďarské vyžle . Vďaka tomu môžeme plemeno stretnúť aj v úlohe záchranárskeho, lavínového psa, či canisterapeuta alebo psa vyhľadávajúceho drogy.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Šteňa borderskej kólie v sfarbení blue merle
Hnedo-biela borderka
Špecifický spôsob pasenia borderskej kólie. BOC na obrázku fixuje ovce pohľadom. Briti nazývajú túto techniku "the eye" (oko)
BOC je obľúbené plemeno v kynologickom športe agility

Plemeno bolo vyšľachtené ako pastiersky pes v horských podmienkach na hraniciach Anglicka a Škótska. Jeho hlavná úloha tkvela v nadháňaní stád oviec. Pri tejto činnosti využívajú pre toto plemeno špecifickú techniku - stádo fixujú pohľadom, čo na ovce pôsobí takmer ako hypnóza. Borderky sa často prikrčia, čím ovciam naznačujú skok. Spolu s fixujúcim pohľadom je toto základný spôsob práce borderských kólií pri pasení. Ďalšou špecifickou črtou tohto plemena je jeho schopnosť okamžite, aj v skoku sa otočiť do potrebného smeru a to aj v nezvyčajne ostrom uhle.

Pravdepodobnými priamymi predkami borderských kólií sú:

  1. anglický špringeršpaniel
  2. greyhound
  3. bradatá kólia

Vďaka špringeršpanielovi získala borderská kólia reflex prikrčenia k zemi, čím sa z obyčajného štekajúceho a hryzúceho pastierskeho psa stal výkonnejší pracovný pes. Od greyhounda získalo plemeno rýchlosť, vytrvalosť a tvar uší. Neskôr sa k tomuto krížencovi primiešala tiež krv bradatých kólií.

Ako všetky pracovné plemená, ani borderská kólia nevznikla cieleným chovom. Pastieri si jednoducho vyberali najlepšie pasúce jedince, na ktorých potom odchovávali ich potomkov. Základným kritériom boli teda pracovné vlastnosti psa a nie jeho vzhľad. Aj po založení ISDS (Medzinárodná organizácia ovčiarskych psov) v roku 1906 sa do plemennej knihy zapisovali rôzne jedince aj neznámeho pôvodu, ktoré mohli vylepšiť vlastnosti plemena.

Slávne borderské kólie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Bora z filmu Idiot na motorke 2
  • Rico- vedel rozpoznať okolo 200 predmetov podľa ich názvu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • CUNLIFFEOVÁ, Juliette. Encyklopédia PSY. Bratislava : SLOVART, 2004. ISBN 80-7145-821-X.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]