Brezovica (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Brezovica
potok
Zdrojnica Skorušina, Skorušinské vrchy
Ústie Oravica, Liesek
Dĺžka km
Povodie Orava
Rád toku V.
Hydrologické poradie 4-21-04-011
Číslo recipienta 4-21-04-9398
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Brezovica je potok na hornej Orave, na území okresu Tvrdošín.[1] Je to ľavostranný prítok Oravice, meria 7 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Skorušinských vrchoch, v podcelku Skorušina[2], na severozápadnom svahu Skorušiny (1 313,8 m n. m.) v nadmorskej výške cca 1 155 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

V pramennej oblasti tečie na sever, sprava priberá dva prítoky taktiež zo severozápadných svahov Skorušiny a stáča sa na severozápad. Z ľavej strany priberá ďalší prítok zo severozápadného svahu Skorušiny a z tej istej strany prítok zo severovýchodného svahu Javoriniek (1 122,7 m n. m.). Následne sa stáča definitívne na sever, vytvára nevýrazný oblúk ohnutý na východ, zľava priberá prítok najprv zo severného svahu Ostrého vrchu (942,4 m n. m.), potom ďalší v lokalite Vyševcové a preteká močaristým územím východne od obce Brezovica a zároveň vstupuje do Oravskej kotliny. Napokon priberá ešte pravostranný prítok z oblasti Priečneho a na západnom okraji obce Liesek ústi v nadmorskej výške približne 637 m n. m. do Oravice.[3]

Iné názvy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Teplica
  • Brezovický potok
  • nárečovo: Brezovčík

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-03-15]. Dostupné online.
  2. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2023-10-21]. Dostupné online.
  3. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-03-15]. Dostupné online.