Preskočiť na obsah

Brigitte Nielsenová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Brigitte Nielsen
Narodenie 15. júl 1963 (60 rokov)
Rødovre, Kodaň, Dánsko
Povolanieherečka, modelka a speváčka

Brigitte Nielsenová (* 15. júl 1963, Rødovre, Kodaň, Dánsko) je dánska herečka.

Je dcérou inžiniera a knihovníčky. Začínala ako modelka agentúry Elite. Dino De Laurentiis si ju vybral pre titulnú rolu údatnej červenovlasej bojovníčky, ktorá sa s pomocou veľkňaza (Arnold Schwarzenegger) mstí krutej kráľovnej (Sandahl Bergmanová) za smrť svojich rodičov, v komixovej fantasy Red Sonja (režíroval R. Fleischer), napriek tomu že nikdy neštudovala hereckú školu.

Ako zvodná Ruska Ľudmila, olympijská víťazka v plávaní, doprevádzajúca svojho manžela – amatérskeho majstra sveta v boxe (Dolph Lundgren) – na stretnutie s americkým šampiónom (Sylvester Stallone), účinkovala vo filme Rocky IV (režíroval S. Stallone). O rok neskôr sa objavila v úlohe reklamnej modelky Ingrid, ktorú zachráni pred sektou sadistických vrahov policajný špecialista (Sylvester Stallone), v akčnom kriminálnom filme Cobra.

Vďaka týmto dvom filmom sa jej vzhľad stal jedným zo symbolov nezávislej ženy 20. storočia: hrdé držanie tela, mužské razantné pohyby, koketné obočie a pevne vyčesané, tužidlom spevnené vlasy platinovej blondínky. Jej posledná veľká príležitosť bola rola sadistickej profesionálnej vrahyne Karly Fryovej v kriminálnej komédii Policajt v Beverly Hills II (režíroval T. Scott) a potom už nezískala žiadnu väčšiu ponuku.

Snažila sa ešte presadiť v Európe ako speváčka (LP Every Body Tells a Story), a hlavne spoločným duetom s Falcom. Neskôr sa definitívne udomácnila v nenáročných snímkach kategórie B. Nestálu slávu získavala predovšetkým svojimi neskrývanými fyzickými prednostami, manželstvom so Sylvestrom Stallonom (1985 – 88) a hlavne škandálmi, spojenými s ich rozvodom. Z prvého manželstva s dánskym jazzovým hudobníkom Kasperom Windingom má syna Juliana (nar. 1983), zo vzťahu s futbalovou hviezdou Markom Gastineauem má syna Kiliana (nar. 1990). Tretím manželom bol britský režisér videoklipov Sebastian Copeland. V roku 1992 bola pracovne v Česko-Slovensku, kde natáčala TV filmy Peklo v reťaziach II a Princezná Fantaghiro (Bojnice).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]