Preskočiť na obsah

Bron-Yr-Aur

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bron-Yr-Aur v júni roku 2004

Bron-Yr-Aur (wal. „zlatý prsník“, v širšom zmysle slova „kopec zlata“, či „kopec zo zlata“;[1] je súkromná usadlosť z 18. storočia, na vzdialenom okraji Machynlleth vo Walese. Táto usadlosť sa stala známa v súvislosti s anglickou rockovou skupinou Led Zeppelin.

V 50. rokoch 20. storočia sa táto vidiecka usadlosť dostala do vlastníctva rodiny budúceho speváka Led Zeppelin, Roberta Planta. Využívali ju ako víkendovú chalupu.[2][3] V roku 1970 sa na tomto mieste zdržiavali Plant a gitarista skupiny, Jimmy Page. Bolo to po dlhom a vyčerpávajúcom severoamerickom koncertnom turné. Napriek tomu, že nemali k dispozícii tečúcu vodu a elektrinu v pokoji tohto prostredia napísali a nahrali niektoré časti ich tretieho štúdiového album, Led Zeppelin III. Spolu s nimi na usadlosti bola Plantova manželka Maureen s osemnásťmesačnou dcérkou Carmen, Pageova priateľka Charlotte Martin a členovia koncertného štábu skupiny Led Zeppelin, Clive Coulson a Sandy MacGregor.

Zo spolupráce medzi Pageom a Plantom na usadlosti Bron-Yr-Aur v roku 1970 pochádzajú aj piesne „Over the Hills and Far Away“ a „The Crunge“ (obidve z albumu Houses of the Holy), ďalej „The Rover“, „Bron-Yr-Aur“ a „Down by the Seaside“ z albumu Physical Graffiti, „Poor Tom“ za albumu Coda a tri piesne použité na Led Zeppelin III: „Friends“, „Bron-Y-Aur Stomp“ a „That's the Way“. Dve skladby, „Another Way To Wales“ a „I Wanna Be Her Man“ sa na oficiálne hudobné albumy skupiny Led Zeppelin nedostali.[2][4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. "...or rather a hill is so called from Bron, a breast, it being a most common way with the Welsh to name hills by metaphors from the parts of the body." Thomas Richards. Antiquæ Linguæ Britannicæ Thesaurus [online]. [Cit. 2015-08-10]. Dostupné online.
  2. a b Phil Sutcliffe, "Back to Nature", Q Magazine Special Led Zeppelin edition, 2003, p. 34.
  3. Nigel Williamson, "Good Times...Bad Times", Uncut, May 2005, p. 54.
  4. Led Zeppelin Live - Outtakes Rehearsels Soundchecks

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]