Burberry

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dámska kabelka Burberry

Burberry je britská spoločnosť vyrábajúca oblečenie, doplnky a parfumy. Jej výrobky sú známe predovšetkým svojou jedinečnou károvanou vzorkou, ktorá sa v poslednom desaťročí stala jednou z najviac imitovaných ochranných známok. Kráľovná Alžbeta II. a Charles, princ z Walesu udelili spoločnosti kráľovský dekrét (1955, resp. 1989), čím sa spoločnosť Burberry stala jedným z dodávateľov oblečenia pre britskú kráľovskú rodinu.

História spoločnosti[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1856, 21-ročný Thomas Burberry, bývalý učeň u obchodníka s textilom, si otvoril v Basingstoke, Hampshire svoj vlastný obchod. V roku 1870 sa jeho spoločnosť rozrástla natoľko, že Burberry sa začal venovať navrhovaniu oblečenia, zväčša zvrchníkov pre miestnych obyvateľov a športovcov, ktorí navštevovali región. O desať rokov neskôr vynašiel gabardén - pevnú, odolnú, nepremokavú, ale zároveň priedušná. V roku 1888 na ňu Burberry získal patent.

Burberrymu sa natoľko darilo, že sa rozhodol v roku 1891 otvoriť si vlastný obchodný dom na londýnskom Haymarkete. Táto budova je dodnes hlavným sídlom spoločnosti. O desať rokov na to, britské Ministerstvo obrany, vtedajší War Office, si nechal u Burberryho navrhnúť nové uniformy pre dôstojníkov britskej armády. Burberry tiež obliekli Roalda Amundsena, prvého muža, ktorý v roku 1911 dosiahol južný pól. Amundsen za sebou nechal gabardénový stan od Burberryho, aby informoval kapitána Scotta o úspešnosti jeho výpravy. Burberry vystrojil aj Ernesta Shackletona pri jeho expedícii naprieč Antarktídou v roku 1914.

Keď vypukla prvá svetová vojna Burberry prispôsobovali svoje vojenské ošatenie podľa podmienok, v ktorých bojovali britskí vojaci, okrem iného bol vynájdený aj nový druh zvrchníka, tzv. „trench coat“. V rokoch po vojne sa trench coat stal obľúbeným oblečením aj u civilistov. Nosili ho napr. Humphrey Bogart v Cassablance, Peter Sellers vo filmoch o Ružovom Panterovi a Audrey Hepburnová vo filme Raňajky u Tiffanyho.

V 30. rokoch začala spoločnosť vyrábať oblečenie pre letcov. V roku 1937 Burberry sponzorovalo dvojicu: A. E. Clouston a Betsy Kirby Green, ktorí uskutočnili najrýchlejší let medzi Londýnom a Kapským Mestom.

Károvaná vzorka[upraviť | upraviť zdroj]

Červená, biela, čierna a piesková (ťavia) farba tvoria tradičnú károvanú vzorku, známu aj ako „Nova“, ktorá preslávila Burberry. Prvýkrát bola použitá v roku 1924 ako podšívka ich trench coatu. V roku 1967 si ju nechala spoločnosť Burberry zaregistrovať ako ochrannú známku. V súčasnosti sa s ňou môžete stretnúť na takých výrobkoch ako sú dáždniky, šály, kabelky a batožina. V súčasnosti károvanú vzorku napodobňuje značka Originali na svojich produktoch.

Po príchode nového manažmentu do spoločnosti sa koncom 90. rokov zo spoločnosti, ktorá vyrábala oblečenie pre postaršie anglické dámy z vyššej strednej vrstvy, stala spoločnosť, ktorej oblečenie nosili mnohé z britských a amerických známych osobností.

Spoločnosť a značka[upraviť | upraviť zdroj]

66% akcií spoločnosti Burberry je vo vlastníctve britskej obchodníckej firmy GUS. Burberry vyrába pánsku a dámsku konfekciu (prêt-à-porter) a doplnky v líniách Burberry Prorsum, Burberry London a Burberry Golf. Modely pre všetky kolekcie navrhuje britský módny návrhár Christopher Bailey. Svoje výrobky distribuuje v sieti svojich svojich značkových predajní, alebo pomocou koncesovaných tretích osôb. Okrem iného spoločnosť uviedla na trh parfumy: Burberry, Weekend, Touch a Brit.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Burberry; oficiálna stránka (po anglicky)