Buxus (redakčný systém)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Disambig.svg O rode rastlín pozri Buxus.
Buxus
Buxus logo.jpg
Logo
Základné informácie
Vývojárui42, s.r.o.
Posledná stabilná verzia7.3.1 (26. február 2020; pred 651 dňami)
Operačný systémLinux
LokalizáciaPHP
Typ softvéruContent Management System
LicenciaKomerčná
Ďalšie odkazy
Webová stránkawww.buxus.sk

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Buxus je slovenský redakčný systém postavený na PHP s využitím frameworku Laravel. Vyvíja ho spoločnosť ui42 od roku 1999 [1] a je teda najstarší slovenský CMS.[chýba zdroj] Najnovšia verzia 7.3.1 vyšla vo februári 2020. Buxus, umožňuje true inline editing, čiže editovanie a pridávanie jednotlivých stránok priamo – tak, ako sú zobrazené v priehliadači. Vďaka tomu, že časť kódu Buxusu je na centrálnom serveri, môže byť tento redakčný systém upgradovaný nezávisle od jadra aplikácie. Súčasťou Buxusu je tinyMCE3, čo je HTML editor integrovaný aj v iných CMS.

Základnú funkcionalitu Buxusu možno rozšíriť prídavnými modulmi. K dispozícii sú moduly ako Fotogaléria, Knižnica dokumentov, Newsletter, Kalendár, E-shop, Privátna zóna, Workflow a ďalšie.

Buxus používajú viaceré webové sídla verejnej správy, e-shopy, spravodajské portály a firemné webové sídla. Zoznam webov je na stránkach spoločnosti ui42 [2] a Buxus je tiež uvedený v pätičkách niektorých webov, ktoré na ňom bežia. Napríklad Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny [3], CK Firotour [4], e-shop Dedoles [5] a ďalší.

Podľa stránky WhatCMS.org je CMS Buxus ku dňu 5. 3. 2020 na 337. mieste [6] z celkových 498 detegovaných CMS (podľa počtu domén). Pre stránky s doménou.sk je podľa tohto rebríčka Buxus na 13. mieste [7].

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]