CST-100 Starliner

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Umelecká predstava kozmickej lode CST-100 Starliner

CST-100 Starliner (Crew Space Transportation) je kozmická loď vyvíjaná spoločnosťou Boeing v rámci programu Commercial Crew Development (CCDev) vyhlásenom v roku 2008 americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA). Hlavnou úlohou kozmickej lode Starliner má byť doprava astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), kam má podľa kontraktu vykonať 2 až 6 pilotovaných letov[1], prípadne súkromnej ​​vesmírnej stanice, ktorej príkladom je navrhovaná stanica spoločnosti Bigelow Aerospace.

Starliner bude navonok vyzerať podobne ako Orion MPCV, kozmická loď vyvíjaná pre NASA spoločnosťou Lockheed Martin.[2] Samotná kapsula má priemer maximálne 4,56 m[3], čo je o trochu viac než mal veliteľský modul Apolla a menej ako Orion. Loď má niesť až sedemčlennú posádku, kvôli obmedzenej kapacite amerického segmentu ISS však bude dopravovať skôr štvorčlennú posádku a obmedzené množstvo zásob. Na obežnej dráhe bude môcť zostať pripojená ku stanici sedem mesiacov, koncipovaná je ako znovupoužiteľná so životnosťou 10 letov.

V prvej fáze programu CCDev, v roku 2010, dostal Boeing od NASA 18 miliónov dolárov na predbežný návrh lode.[4] V druhej fáze, v roku 2011, Boeing získal 93 miliónov na ďalší vývoj. Okrem CST-100 bude mať NASA k dispozícii aj kozmickú loď Dragon 2 konkurenčnej spoločnosti SpaceX.

CST-100 má byť prispôsobená na vynášanie rôznymi nosičmi, a síce nosnými raketami Atlas V, Delta IV a Falcon 9. Pre prvý štart zvolil Boeing raketu Atlas V.[5]

Nepilotovaný skúšobný let kozmickej lode Starliner k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), označovaný ako Boeing Orbital Flight Test, je zatiaľ neoficiálne naplánovaný na koniec roku 2018 a má trvať približne 30 dní. Pilotovaný skúšobný let k ISS, označovaný ako Boeing Crew Flight Test, je predbežne naplánovaný na začiatok roku 2019, pričom má trvať približne 14 dní. Počas prvého pilotovaného letu Starlineru k ISS vyštartuje jeden astronaut NASA a jeden skúšobný pilot Boeingu.[6][7]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]