Cambé

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Cambé
(Município de Cambé)
obec
Vlajka
Erb
Štát Brazília Brazília
Súradnice 20°19′8″J 40°20′16″Z / 20,31889°J 40,33778°Z / -20.31889; -40.33778
Rozloha 495 km² (49 500 ha)
Obyvateľstvo 96 735 (2010) [1]
Hustota 195,42 obyv./km²
Poloha v štáte Paraná
Poloha v štáte Paraná
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Cambé je mesto a obec v brazílskom štáte Paraná, nachádza sa na severe štátu. V roku 2010 malo 96 735 obyvateľov. Mesto je súčasťou aglomerácie mesta Londrina.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1925, Companhia de Terras Norte do Paraná spoločnosť severného územia štátu Paraná získala plochu 515 tisíc akrov pôvodných lesov, čo zodpovedalo 14 % z celkového stavu úrodnej pôdy, pripravenej na kolonizovanie.

Prvých 10 rodín, ktorí prišli do Cambé boli z Gdanska v januári 1932. Meno Nový Dantzig bol vybraný spoločnosťou, ktorý predpovedal príchod veľkého množstva ľudí z oblasti Gdanska. Napriek mnohým ťažkostiam začať kolonizáciu, úrodnosť krajiny prilákala množstvo talianskych, slovenských, českých, nemeckých, portugalských, japonských prisťahovalcov, ako aj imigrantov z oblasti Sao Paula a severovýchodu krajiny.

Káva, bavlna, obilie, ťažba dreva a stavebníctvo boli hlavnými odvetviami v regióne. Mestské jadro začalo rásť a stalo sa centrom dodávok a služieb pre obyvateľstvo. Mesto bolo známe malými remeslami, boli tu malí a strední obchodníci, ale aj krajčíri, holiči, obuvníci, murári, tesári, stolári, úradníci a lekári.

V 40. rokoch, s príchodom druhej svetovej vojny znamenalo, že meno osady bolo zmenené, keďže Gdansk (bývalý Danzig) patril Nemecku a to bolo nepriateľskou krajinou. Nový Dantzig bol premenovaný na Cambé, meno rieky, ktorá preteká mestom.

Vzhľadom k rastu populácie a s ohľadom na sľubný rast Cambé, v roku 1947 guvernér podpísal zákon, ktorým sa osada stala obcou. Hneď na to prišlo k povýšeniu na mesto. 16. novembra 1947, občania Cambé zvolili profesora Jacídio Correia za prvého starostu Cambé.

Pôvod názvu mesta je z jazyka Indiánov kmeňa Tupí, je odvodený od ich názvu pre strom, les, iná alternatíva hovorí o výraze pre jeleňa, pretože v oblasti sa ich vyskytoval hojný počet.

Colônia Bratislava[upraviť | upraviť zdroj]

Colônia Bratislava (Kolónia Bratislava) - bola založená v rokoch 1931 a 1932, nachádza sa v obci Glebe Cafezal. Slováci sa v tridsiatych rokoch usadili v dolnej časti obce. V Cambé sa nachádza ulica Estrada de Bratislava, pomenovaná pravdepodobne na počesť prisťahovalcov zo Slovenska.

Ekonomika[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnej dobe hlavné odvetvie v meste je poľnohospodárstvo, hlavne spracovanie sójových bôbov. Mesto má rozsiahlu priemyselnú zónu, so zameraním na poľnohospodárstvo a chemický priemysel. Turistika a obchod v meste sú mierne znevýhodnené blízkosťou Londriny. Aj keď mesto nemá letisko v rámci svojich hraníc, letisko mesta Londrina je len dvanásť kilometrov od mesta.

Udalosti[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi hlavné udalosti mesta patrí tradičná akcia "Festa das Nações", „Festival národov“, zameraný na obnovu, ochranu a šírenie histórie a kultúry mesta. Slúži ako spojenie medzi prvou generáciou osadníkov a generáciou súčasnou, oslavuje prostredníctvom jedla, tanca a hudby typické spojenie etnických skupín, ktoré pomáhali utvárať mesto.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Cambé

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Cambé na portugalskej Wikipédii.